LED art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

LED art jest formą sztuki światła, skonstruowanej z emitujących światło diod elektroluminescencyjnych (ang. light-emitting diodes). Wielu artystów używających LED określanych jest guerilla artist, aranżujących tymczasowo przestrzeń publiczną. LED stało się częścią powszechnie znanego street artu. Zastosowanie znalazło również w rzeźbie, instalacji, pracach interaktywnych, jak i również w komercyjnej reklamie.

LED rzutki[edytuj | edytuj kod]

Przez przyczepienie do baterii zasilającej diody magnesu można stworzyć tzw. LED rzutki (ang.LED throwies). Dzięki temu świecące obiekty przyczepiają się do wszystkich metalowych elementów. Artyści używają ich do nie-destruktywnych akcji w publicznej przestrzeni. Rzucają je na pomniki, rzeźby, czy na inne elementy infrastruktury miejskiej, tworząc napisy, symbole, czy po prostu układy światełek w celu urozmaicenia szarej metalowej części miast.

LED akcja[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2007 roku w Bostonie w USA zanotowano podejrzenie podłożenia bomby. Był to element kampanii reklamowej stworzonej przez artystów guerilla. Agencja pracująca dla Turner Broadcasting System Inc. promowała Aqua Teen Hunger Force, jedną z sieciówek telewizyjnych show. Agencja zatrudniła dwóch artystów Petera Berdovsky’ego i Seana Stevensa, którzy wyświetlili na wielkich diodowych ekranach ustawionych w mieście, postacie 2D stylizowane na wzór grafiki gier Atari zwane (ang. Mooninites). Postacie z księżyca ogłaszają zamknięcie wszystkich głównych dróg i autostrad w celu przeprowadzenia dochodzenia. Miasto zostało częściowo sparaliżowane, ludzie wpadali w panikę. Mimo że, cała akcja była zaledwie kolejnym trikiem reklamowym, zresztą powszechnie stosowanym w przeszłości, szczególnie w Stanach, lokalne władze oraz społeczności nie kryły oburzenia. Po tygodniu od umieszczenia reklam sam burmistrz miasta zgłosił pozew do sądu. Agencja usunęła reklamy i przeprosiła za nieporozumienie. W ramach rekompensaty agencja zapłaciła milion dolarów policji (koszty śledztwa) i kolejny milion dla państwowego centrum rehabilitacji.

LED artyści/grupy[edytuj | edytuj kod]

  • Jenny Holzer - jedna z bardziej znanych artystek używających LED w swoich pracach.
  • CellPhoneDisco - instalacja działająca przy użyciu pola magnetycznego. Kiedy dzwoni telefon, wielkie pola diodowe włączają się.
  • Kevin McCormick - artysta użył diod do stworzenia ogromnych sfer przypominających kule dyskotekowe.
  • GreenPix – Zero Energy Media Wall - grupa stworzyła wielki ekran o niskiej rozdzielczości dla artystów, w celu publikowania ich prac.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]