Przejdź do zawartości

Lac du Pavé

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lac du Pavé (pol. jezioro Pavé) – jezioro w grupie górskiej Écrins w Alpach Delfinackich we Francji.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Jezioro znajduje się w północnej części grupy Écrins, w wiszącej dolince u południowych podnóży szczytów Pavé i Pic Gaspard. Lustro jego wody leży na wysokości 2820 m n.p.m. Leży w gminie Villar d'Arène w departamencie Alpy Wysokie, w granicach Parku Narodowego Écrins.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Powstało niedawno, dopiero pomiędzy rokiem 1928 i 1952[1], na skutek topnienia lodowca Glacier Supérieur des Cavales i wycofania się jego czoła w kierunku północnym. Jest typowym jeziorem karowym, powstałym w cyrku lodowcowym. Jest jeziorem proglacjalnym. Przegroda, zamykająca misę jeziorną, ma charakter mieszany: tworzy ja wał osadów dawnej moreny dennej, zgromadzonych na monolitycznym skalnym podłożu[1].

Jest jeziorem oligotroficznym. Mimo to badania przeprowadzone w 2010 r. w ramach monitoringu jezior wysokogórskich zaskoczyły ujawnieniem obecności zarówno fitoplanktonu jak i zooplanktonu[2].

Wymiary jeziora wynoszą 430 m x 260 m. Jest jednym z najgłębszych jezior całej grupy górskiej: jego głębokość maksymalna wynosi 53 m. Temperatura wody na głębokości 3 m pod powierzchnią na początku sierpnia wynosi średnio 4 °C[3].

Znaczenie jeziora dla nauki

[edytuj | edytuj kod]

Lac du Pavé oferuje rzadką okazję, aby śledzić naturalną ewolucję jeziora od chwili jego narodzin. Le Pavé to wyjątkowe jezioro. Jeszcze w połowie lat 90. XX w. jego powierzchnia była prawie przez cały rok całkowicie pokryta lodem, a latem można było zobaczyć otwarte wody tylko przez tydzień lub dwa. Kiedy w 2006 r. wprowadzono regularny monitoring jeziora, przynajmniej jego część przez cały rok znajdowała się pod lodem, a po jeziorze unosiły się „góry lodowe”. Obecnie (tj. od 2015 r.) sytuacja się zmieniła, ponieważ jezioro od czerwca jest całkowicie wolne od lodu, a spływający dawniej do jego brzegów lodowiec się cofnął. Stanowi to wyraźny dowód postępującego od wielu lat ocieplenia klimatu.

W 2015 roku lipiec był bardzo gorący. Służby meteorologiczne ogłosiły, że absolutny rekord z sierpnia 2003 roku został pobity w Alpach w 2015 r., czyniąc lipiec najgorętszym miesiącem ze wszystkich miesięcy od początku prowadzenia obserwacji w 1850 roku. Jezioro nie było tu wyjątkiem: temperatura jego powierzchni osiągała maksymalnie 12 °C[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Marie Gardent : Inventaire et retrait des glaciers dans les Alpes françaises depuis la fin du Petit Âge Glaciaire. Thèse de doctorat de géographie. Université de Grenoble, 2014, s. 130
  2. wg strony Parku Narodowego Écrins [1]
  3. wg strony Parku [2]
  4. wg strony Parku Narodowego Écrins [3]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Carte touristique 1:100 000 nr 54 „Grenoble. Gap”, wyd. 3, IGN France, Paris 1977;