Lampa sollux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lampa sollux - lampa elektryczna przeznaczona do wykonywania zabiegów ciepłoleczniczych i światłoleczniczych w gabinetach fizykoterapii, rehabilitacji i w salonach kosmetycznych.

Lampa emituje światło widzialne i podczerwień, którego maksymalne natężenie przypada na długość fali około 1400 nm. Jest to promieniowanie krótkie, które wnika głębiej w tkanki. Ponadto lampa emituje światło widzialne (białe)[1]. Dodatkowe wyposażenie lampy Sollux stanowią filtry ze szkła w kolorach czerwonym, niebieskim i fioletowym. Przez szkło czerwone przenikają promienie świetlne czerwone i podczerwone, a szkło niebieskie zatrzymuje promienie cieplne, przepuszcza zaś niebieskie. Filtr fioletowy przepuszcza natomiast promienie fioletowe.

Zastosowanie i sposób użycia[edytuj | edytuj kod]

Podczas naświetlań lampę ustawia się w odległości 20-30 cm od miejsca nagrzewania (w zależności od indywidualnej wrażliwości pacjenta) przy naświetleniach miejscowych i w odległości ponad 100 cm przy naświetleniach ogólnych. Czas naświetlania zależy od mocy żarówki i rodzaju schorzenia[2], a intensywność działania m.in. od odległości lampy od skóry i czasu ekspozycji. Przy większej odległości źródła promieniowania od skóry można wydłużyć czas ekspozycji. Przy wykonywaniu naświetlań, szczególnie w okolicy twarzy i klatki piersiowej, oczy należy ochronić specjalnymi okularami ochronnymi.

Lampa z filtrem niebieskim działa przeciwbólowo, ponadto stosuje się ją w celu złagodzenia podrażnień po złuszczaniu naskórka i po jego oczyszczaniu. Światło czerwone zaś łagodzi stany zapalne i przyśpiesza gojenie ran[3].

Produkowane są modele duże lamp do naświetlań ogólnych i modele stołowe do zabiegów miejscowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska" dr n. med. Maria Noszczyk
  2. "Podstawy pielęgniarstwa w ginekologii i położnictwie"- pod redakcją Ireny Caus- Woźniak
  3. "Kosmetologia" Barbara Jaroszewska