Latina lingua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Latina lingua
Autor

Benedykt XVI

Tematyka

dokument papieski

Typ utworu

motu proprio

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

2012

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Porta Fidei
następna
Intima Ecclesiæ natura

Latina lingua (łac. Język łaciński) − trzynaste motu proprio papieża Benedykta XVI wydane 10 listopada 2012, erygujące Papieską Akademię Języka Łacińskiego[1].

Geneza dokumentu[edytuj | edytuj kod]

Benedykt XVI będąc świadomy roli, jaką łacina odegrała w historii Kościoła oraz mając na uwadze jej znaczenie w studiowaniu źródeł teologicznych, patrystycznych, kanonicznych i liturgicznych, postanowił powołać do istnienia Papieską Akademię Języka Łacińskiego z siedzibą na Watykanie. Podobną instytucję powołał do istnienia w 1976 papież Paweł VI wydając Romani Sermonis[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Po przedstawieniu motywów powołania do istnienia nowej akademii do dokumentu dołączono statut tej instytucji. Papież związał jej istnienie z Papieską Radą ds. Kultury. Celem akademii jest promocja języka łacińskiego zarówno w formie mówionej jak i pisemnej. Przewodniczący akademii będzie nominowany przez papieża. Jego kadencja będzie trwała 5 lat. Papieska Akademia Języka Łacińskiego przejęła funkcje dotychczasowej Fundacji Latinitas, powołanej do istnienia w 1976. Jednym z zadań nowego ciała będzie przygotowanie publikacji czasopisma „Latinitas”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Benedykt XVI: Latina lingua. Watykan: Libreria Editrice Vaticana, 2012. [dostęp 2013-02-12]. (łac.)