Laurent Pech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Laurent Pech
Państwo działania

 Francja

Data urodzenia

1974

Profesor nauk prawnych
Specjalność: prawo europejskie
Alma Mater

Aix-Marseille University

Laurent Pech (ur. 1974) – francuski[1] prawnik, profesor prawa europejskiego, wykładowca uczelni francuskich i brytyjskich, dyrektor Wydziału Prawa i Polityki (the Law and Politics Department) w Middlesex University London, specjalizuje się w prawie konstytucyjnym Unii Europejskiej, prawie rynku wewnętrznego UE, prawie konkurencji i prawach fundamentalnych UE.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w Aix-Marseille University. Uzyskał bakalaureat i magisterium w zakresie prawa. Nadano mu stopień naukowy Philosophy Doctor (Ph.D.). Pracował w Kanadzie na stanowisku Postdoctoral Research Fellow w Canada Research Chair on Globalization, Citizenship and Democracy oraz w USA jako Emile Noel Fellow na Wydziale Prawa New York University. Był konsultantem prawnym działającym na rzecz państw ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej (np. Bułgaria, Łotwa i Czarnogóra)[2].

Był profesorem wizytującym w Aix-Marseille University, wykładowcą w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (Fernand Braudel Fellow). Został wizytującym profesorem prawa na uniwersytecie w Bordeaux. Był wykładowcą prawa publicznego Unii Europejskiej (Jean Monnet Lecturer in EU Public Law) w National University of Ireland w Galway. W latach 2014–2017 był kierownikiem Katedry Europejskiego Prawa Publicznego im. Jeana Monneta w Middlesex University London. Został dyrektorem Wydziału Prawa i Polityki tej uczelni[2].

Wszedł w skład rady redakcyjnej the Hague Journal on the Rule of Law oraz Montesquieu Law Review[2].

W pracy badawczej koncentruje się na prawie konstytucyjnym Unii Europejskiej, prawie rynku wewnętrznego UE, prawie konkurencji i prawach fundamentalnych UE. Ostatnio zajmuje się kwestią odchodzenia od rządów prawa w państwach europejskich (rule of law backsliding in Europe)[2].

Jest aktywnym komentatorem wydarzeń związanych ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości w Polsce wprowadzanymi przez partię Prawo i Sprawiedliwość i jej sojuszników od jesieni 2015[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Francuski prawnik do Andrzeja Dudy: Doktor prawa powinien rozumieć pewne rzeczy. wyborcza.pl, 19 stycznia 2020. [dostęp 2020-01-19].
  2. a b c d Prof Laurent Pech. mdx.ac.uk. [dostęp 2020-01-13].
  3. "Nieuprawnione". Eksperci o przywoływaniu francuskich i niemieckich przepisów przy projekcie posłów z klubu PiS. tvn24.pl, 13 grudnia 2019. [dostęp 2020-01-13].