Lebu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb miasta Lebu
Herb miasta Lebu

Lebumiasto portowe i komuna w Chile, zarządzana przez magistrat Lebu. Lebu jest także stolicą Prowincji Arauco w regionie Bío Bío. Miasto położone jest na południowym brzegu ujścia rzeki Lebu.

W komunie zawiera się również wyspa Mocha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lebu po raz pierwszy zostało założone powyżej obecnych granic miasta w Forcie Santa Margarita zbudowanego przez Garcíe Hurtado de Mendoza na początku 1557 roku na północnym brzegu rzeki Lebu przy salto de Gualgalén, na zachodzie fortu Cupaño[1]. W 1566 guwernant Rodrigo de Quiroga zbudował fort w miejscu praktycznie pokrywającym się z obecnymi granicami miasta Lebu na rozkaz kapitana Agustína de Ahumada.

Miasto zostało opuszczone w roku 1569 po oblężeniu miasta przez Mapuche.

Fort Santa Margarita został zniszczony w 1599, w 1603 został odbudowany jako fort Santa Margarita de Austria przez gubernatora Alonso de Ribera.

W dwudziestym wieku miasto rozwinęło się jako centrum górnicze.

W 1960 trzęsienie ziemi zniszczyło wiele zabudowań miejskich.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Według Klasyfikacji klimatów Köppena klimat został określony jako klimat śródziemnomorski przybrzeżny(Csb).

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Jako komuna, Lebu jest trzecią jednostką administracyjną Chile zarządzaną przez magistrat rad, kierowany przez burmistrza wybieranego elekcyjnie co cztery lata. W latach 2008-2012 funkcje burmistrza pełni Carlos González Anjari (PS)[2].

Okręg wyborczy Lebu jest reprezentowany w Izbie Deputowanych przez Manuela Monsalve (PS) i Ivána Norambuena (UDI) jako część czterdziestego szóstego okręgu wyborczego (razem z Lotą, Arauco, Curanilahue, Los Álamos, Cañete, Contulmo i Tirúą). Komuna jest reprezentowana w senacie przez Victora Pérez Varela (UDI) i Mariano Ruiz -Esquide Jara (PDC) jako część trzynastego okręgu senatorskiego (Biobío-Coast).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Francisco Solano Asta-Buruaga y Cienfuegos, Diccionario geográfico de la República de Chile, Imp. de F. A. Brockhaus, 1899 [dostęp 2021-07-03] (hiszp.).
  2. Municipalidad de Lebu [online], web.archive.org, 18 lutego 2013 [dostęp 2021-07-03] [zarchiwizowane z adresu 2013-02-18].