Legitymacja poselska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Legitymacja poselska Andrzeja Rozenka – posła na Sejm IX kadencji (2019−2023)
Legitymacja poselska Jana Koja – posła na Sejm Ustawodawczy (1947−1952)

Legitymacja poselskalegitymacja wydawana posłom przez Marszałka Sejmu RP na podstawie ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Uprawnienia[edytuj | edytuj kod]

Legitymacja poselska pozwala:

 • na wstęp do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu, w tym na salę posiedzeń Sejmu, w kuluary i na galerię podczas obrad Sejmu[1], także po zakończeniu kadencji posła[2],
 • w ramach wykonywania obowiązków poselskich, na wstęp na teren organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, zakładu lub przedsiębiorstwa państwowego oraz organizacji społecznej, a także jednostek gospodarki niepaństwowej dla załatwienia sprawy, którą wnosi we własnym imieniu albo w imieniu wyborcy lub wyborców, jak również dla zaznajamiania się z tokiem jej rozpatrywania[3],
 • na terenie kraju do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej[4].

Polskie prawo nie precyzuje, czy legitymacja poselska jest dokumentem tożsamości.

Od 2023 roku legitymacja poselska jest dostępna w postaci cyfrowej w aplikacji mObywatel (mLegitymacja poselska)[5].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie papierowa legitymacja ma formę karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,6 × 53,98 × 0,82 mm, wykonanej z tworzywa sztucznego, zawierającej elementy zabezpieczające dokument.

Awers:

 1. napis "SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ" oraz numer kadencji, a pod nim wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej o wymiarach 10 x 10 mm,
 2. ramka o wymiarach 34,21 x 27,60 mm, w której umieszcza się kolorowe zdjęcie posła,
 3. numer legitymacji i datę wydania,
 4. imię (imiona) i nazwisko posła.

Rewers:

 1. imię (imiona) i nazwisko posła,
 2. napis "jest posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej",
 3. dwie ramki o wymiarach 36,15 x 9,06 mm każda, w których umieszcza się podpis Marszałka Sejmu i posła – właściciela legitymacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zarządzenie nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008 w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu § 4.
 2. § 5 pkt 3 Zarządzenia nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008
 3. Art. 20 Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
 4. Art. 43 Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
 5. Legitymacja poselska dostępna w postaci cyfrowej w aplikacji mObywatel. [w:] Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [on-line]. 24 stycznia 2023. [dostęp 2023-01-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]