Leoben Conoy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leoben Conoy (Numer Dwa) jest fikcyjną postacią serialu Battlestar Galactica. Zagrał go Callum Keith Rennie.

Leoben Conoy jest pierwszym humanoidalnym Cylonem odkrytym przez człowieka.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy postać Dwójki pojawiła się, gdy Flota Wojskowa zaraz po największym, pierwszym, ataku Cylonów schroniła się na stacji orbitalnej Ragnar Anchorange, aby tam uzupełnić zapasy broni i uchronić się przez Cylonami. Początkowo uważano, że Conoy jest dilerem broni[1], jednak po tym, jak wraz z Komandorem Adamą został uwięziony w części stacji podczas poszukiwania wyjścia potwierdził Adamie, iż jest Cylonem. W wyniku walki z Komandorem został przez niego zamordowany[2].

Inna kopia została zidentyfikowana ze Flocie jako podróżnik z Gemenonu, który tłumaczył, iż gdzieś we flocie ukryty jest ładunek wybuchowy. Starbuck miała przesłuchać tę kopię i dowiedzieć się o bombie, jednak po upływie wyznaczonego czasu, Conoy został skazany przez Roslin na śmierć poprzez wyrzucenie przez śluzę w próżnię. Przed wykonaniem kary, Leoben powiedział Roslin, że „Komandor Adama jest Cylonem”. co wzbudziło podejrzenia u Pani Prezydent. Zdążył również nawiązać specyficzną więź ze Starbuck, rozpoczynając niejako serialowy wątek jej „przeznaczenia”. Przepowiedział też w trakcie przesłuchań, że flota trafi na Kobol, „miejsce narodzin nas wszystkich”.

W czasie okupacji Nowej Caprici, Leoben przetrzymywał Starbuck jako zakładniczkę, gdyż twierdził, że jest w niej zakochany. Starbuck przy każdej okazji mordowała go, jednak powracał w nowym ciele. Przyprowadził też Starbuck małą dziewczynkę i wmówił jej, że to jej córka.

Inne kopie są postrzegane jako przywódcy Cylonów i uczestniczą w rozmowach z Baltarem.

Po Drugim Exodusie kopie Leobena można zauważyć na Baseshipie Cylonów na którym przebywał Baltar oraz jedna z kopii jest zarażona wirusem uśmiercającym Cylonów. Kolejny Leoben wyraża swój sprzeciw wobec wojnie nuklearnej a Admirałem Adamą w czasie konfliktu na Planecie Alg.

Leoben Conoy należy do zbuntowanych Cylonów. To on razem z Number Six i Number Eight sprzeciwili się Cavilowi i innym modelom przeciw ujawnieniu Ostatecznej Piątki i powrocie do życia D’Anny. Po tym jak doszło do wojny domowej między Cylonami Leoben Conoy przyłączył się do Floty Kolonialnej i stanął na Ziemi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Postać na Battlestar Wiki (ang.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stacja Ragnar służyła wszystkim 120 Battlestarom jako punkt uzupełniania zapasów
  2. Adama wiedział, że ta kopia nie zdoła przenieść swojej świadomości do innego „ciała”. gdyż uniemożliwia mu to specyficzne promieniowanie na stacji.