Przejdź do zawartości

Leptanilla voldemort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leptanilla voldemort
Wong et McRae, 2024
Ilustracja
Holotyp, widok grzbietowy
Ilustracja
Holotyp, widok boczny
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Rodzina

mrówkowate

Podrodzina

Leptanillinae

Plemię

Leptanillini

Rodzaj

Leptanilla

Gatunek

Leptanilla voldemort

Leptanilla voldemortgatunek błonkówki z rodziny mrówek i podrodziny Leptanillinae. Endemit Australii Zachodniej.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2024 roku przez Marka K.L. Wonga i Jane M. McRae na łamach „ZooKeys”. Opisu dokonano na podstawie dwóch robotnic odłowionych rok wcześniej. Jako lokalizację typową wskazano Newman w Pilbarze, w Australii Zachodniej. Epitet gatunkowy odnosi się do postaci Lorda Voldemorta z serii powieści o Harrym Potterze; mrówka ta przypominać ma Voldemorta bladym ubarwieniem, smukłym ciałem i życiem w ciemnościach[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Mrówka o ciele bladozłocistym do bladobursztynowego, błyszczącym, pozbawionym rzeźby, w większości owłosionym, zwłaszcza na czułkach i odnóżach[1].

Głowa jest bezoka, o lekko wklęsłej krawędzi tylnej i lekko wypukłych krawędziach bocznych. Nadustek ma wyniesiony środek i przedłużony w dwa zaokrąglone płaty przednio-boczne przód. Warga górna nakryta jest wyrostkiem czołowo-nadustkowym. Długie żuwaczki zaopatrzone są w trzy zęby, z których ostry wierzchołkowy jest większy niż przedwierzchołkowy i nasadowy, oraz w nieregularne piłkowanie odsiebnie od zęba przedwierzchołkowego. Czułki buduje dwanaście członów, z których trzonek jest wydłużony i nieco rozszerzony przed zwężeniem na szczycie, nóżka dłuższa niż szeroka, a człon ostatni dwukrotnie dłuższy niż poprzecznie i zwężony ku szczytowi[1].

Przedplecze jest szersze niż tył mezosomy, w widoku bocznym lekko na grzbiecie wypukłe, o wyniesionym nieco ponad śródplecze brzegu tylnym. Szew promezonotalny widoczny jest po bokach i od góry. Śródplecze jest z przodu przewężone. Pozatułów jest silnie wypukły grzbietowo w widoku bocznym i nieprzewężony z przodu w widoku grzbietowym; tylny brzeg ma trapezowaty. Nabrzmiałość gruczołu metapleuralnego i przetchlinka są odsłonięte. Odnóża mają tęgie biodra i smukłe człony pozostałe. Pomostek cechuje się czterokrotnie dłuższym niż szerokim petiolusem z bokami prawie równoległymi w przedniej połowie i wypukłymi w tylnej oraz tylnym brzegiem wypukłym i zaokrąglonym, a także dłuższym niż szerokim, szerszym od petiolusa postpetiolusem o wklęsłym tylnym brzegu. Nie występuje wyrostek subpetiolarny. Metasoma jest wydłużona[1].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad endemiczny dla regionu Pilbara w Australii Zachodniej. Zasiedla nagrzane łąki w strefie o niskich opadach rocznych i bardzo upalnych latach. Żyje pod ziemią. Oba znane okazy odnaleziono na głębokości 25 m[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e M.K.L. Wong, J.M. McRae. Leptanilla voldemort sp. nov., a gracile new species of the hypogaeic ant genus Leptanilla (Hymenoptera, Formicidae) from the Pilbara, with a key to Australian Leptanilla. „ZooKeys”. 1197, s. 171-182, 2024. DOI: 10.3897/zookeys.1197.114072.