Licencjat naukowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dyplom Licencjusza teologii moralnej i duchowości

Licencjat naukowy (kanoniczny, kościelny, rzymski) – stopień naukowy nadawany na wydziałach teologii katolickiej uczelni wyższych działających na prawie papieskim[1]. Jest częścią tzw. rzymskiego systemu stopni naukowych, nie jest tożsamy z tytułem zawodowym licencjata określonym prawie polskim oraz nie ma mocy na gruncie prawa polskiego.

W Polsce licencjat naukowy, zwany także "licencjatem kanonicznym" lub "rzymskim"[2], to stopień naukowy wyższy od tytułu zawodowego magistra, a niższy od stopnia naukowego doktora. Uprawnia, po uzyskaniu nominacji właściwego biskupa, do wykładania przedmiotów filozoficznych, teologicznych i prawnych w wyższych szkołach katolickich, wydziałach teologii katolickich mających zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej oraz w seminariach duchownych[3].

Podstawą otrzymania stopnia licencjusza są specjalistyczne studia, które kończą się napisaniem pracy i złożeniem egzaminu przed kilkuosobową komisją teologiczną. Stopień ten zdobywa się w ramach poszczególnych dziedzin teologii i prawa kanonicznego. W Polsce osoby legitymujące się licencjatem naukowym zapisują przed imieniem i nazwiskiem skrót "mgr lic." lub po prostu "lic.". Na wydziałach teologii katolickiej uzyskanie licencjatu naukowego jest niezbędne do starania się o stopień naukowy doktora[4].

W Polsce można uzyskać stopień licencjusza ze wszystkich nauk teologicznych oprócz biblistyki i liturgiki. Jedynymi uczelniami z prawem nadawania stopnia licencjusza nauk biblijnych są: École biblique et archéologique française de Jérusalem, Papieski Instytut Biblijny w Rzymie (tzw. Biblicum) oraz Franciszkańskie Studium Biblijne w Jerozolimie[5]. Jedyną uczelnią z prawem nadawania stopnia licencjusza nauk liturgicznych jest Papieski Instytut Liturgiczny Św. Anzelma w Rzymie. W Polsce można natomiast uzyskać licencjat z teologii biblijnej. Instytut Nauk Biblijnych KUL stara się o uprawnienia do nadawania stopnia licencjusza nauk biblijnych.

Rzymski system stopni naukowych[edytuj | edytuj kod]

  • il baccaleurato di teologia
  • la licenza
  • il dottorato

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KPK, can. 816, § 1; can. 816.
  2. Oferta edukacyjna Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu
  3. KPK, can. 810, § 1; KPK, can. 253, § 1.
  4. Informacja o stopniach naukowych na stronie Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie (pol.). [dostęp 3 maja 2013].
  5. Studium Biblicum Franciscanum (pol.). [dostęp 10 grudnia 2008].