Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae
Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw
Ilustracja
Dewiza Soli Deo
Data założenia 3 września 1999
Typ państwowa
Patron kardynał Stefan Wyszyński
Państwo  Polska
Adres ul. Dewajtis 5
01-815 Warszawa
Liczba pracowników
• naukowych
ponad 1100[1]
785[1]
Liczba studentów 16 133[2]
Rektor ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński
Członkostwo Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Ziemia52°17′42″N 20°57′35″E/52,295000 20,959722
Strona internetowa

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) (łac. Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae) – polski uniwersytet państwowy powstały na bazie Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Wszystkie wydziały uczelni znajdują się pod nadzorem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ale nad czterema (Teologicznym, Filozofii Chrześcijańskiej, Prawa Kanonicznego oraz Studiów nad Rodziną) nadzór ponadto sprawują władze kościelne.

UKSW posiada 10 uprawnień habilitacyjnych (w zakresie psychologii, filozofii, historii, nauk o polityce, socjologii, literaturoznawstwa, pedagogiki, prawa, prawa kanonicznego i teologii) oraz 13 doktorskich (w zakresie psychologii, filozofii, fizyki, matematyki, archeologii, historii, nauk o polityce, socjologii, literaturoznawstwa, pedagogiki, prawa, prawa kanonicznego i teologii)[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wejście do nowego budynku na warszawskich Bielanach przy ulicy Dewajtis - kampus Dewajtis
Auditorium Maximum na Młocinach przy ulicy Wóycickiego 1/3 (bud. 21) - kampus Wóycickiego
Biblioteka Główna UKSW - kampus Dewajtis
Kościół rektorski UKSW św. Józefa Oblubieńca NMP na Młocinach przy ulicy Wóycickiego 1/3 - kampus Wóycickiego

W 1954 zlikwidowano Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostały one przekształcone w Akademię Teologii Katolickiej (ATK), natomiast usunięty z UW Wydział Teologii Ewangelickiej stał się podstawą utworzenia wielowyznaniowej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). W tym samym roku z klasztoru pokamedulskiego znajdującego się na terenie warszawskich Bielan zostali wysiedleni marianie, a nowo powstałej ATK został przyznany opuszczony klasztor.

Akademia Teologii Katolickiej była uczelnią państwową, utworzoną decyzją ówczesnej Rady Ministrów. Ponieważ zgodnie z prawem kanonicznym wydziały teologiczne powinny być utworzone lub zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, powstanie nowej uczelni zostało źle przyjęte przez środowisko kościelne. Prymas Stefan Wyszyński, ówczesny arcybiskup warszawski, w latach 1953–1956 przebywał w areszcie. Po odzyskaniu wolności nie zaakceptował uczelni od razu. Dopiero od 1960, za zgodą Stolicy Apostolskiej, respektował Akademię i uważał się za wielkiego kanclerza uczelni. Pełne prawa kościelne Akademia Teologii Katolickiej uzyskała w 1989 i odtąd była uczelnią jednocześnie państwową i kościelną.

W 1954 na Akademii Teologii Katolickiej zatrudnionych było 60 nauczycieli akademickich. Studiowało w niej 415 studentów. Miała ona trzy wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Filozofii Chrześcijańskiej. Uczelnia była w pełni finansowana przez państwo. Na studia wolno było przyjmować studentów w liczbie ściśle określonej przez władze PRL. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku liczba studentów znacząco wzrosła. W 1987 z części Wydziału Teologicznego został utworzony Wydział Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych.

Dalszy rozwój uczelni miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych: zwiększyła się liczba profesorów i studentów, otwarto nowe kierunki studiów. Zmiany na uczelni umożliwiły przekształcenie jej w uniwersytet. Miało to miejsce w 1999. Nadano mu imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.

11 stycznia 2009 podczas koncertu z okazji 90. rocznicy powołania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego został uhonorowany Medalem Milito Pro Christo.

Władze w kadencji 2016–2020[edytuj | edytuj kod]

Rektorzy[edytuj | edytuj kod]

ATK[edytuj | edytuj kod]

UKSW[edytuj | edytuj kod]

Doktorzy honoris causa[edytuj | edytuj kod]

ATK[edytuj | edytuj kod]

UKSW[edytuj | edytuj kod]

Studenci i pracownicy[edytuj | edytuj kod]

W roku akademickim 2007/2008 na UKSW studiowało ponad 18 tysięcy studentów, zatrudnionych było ponad 800 nauczycieli akademickich. Pracowników zatrudnionych w bibliotece, administracji i obsłudze było 300.

Wydziały i kierunki studiów[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego obecnie ma dziesięć wydziałów i prawie czterdzieści kierunków studiów. Są to:

 1. Instytut Teologii: teologia (teologia ogólna, nauczycielsko-katechetyczna, misjologia, coaching i mediacje społeczne, turystyka krajów biblijnych), religioznawstwo
 2. Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, teologia (edukacja medialna i dziennikarstwo)
 1. Instytut Filozofii: filozofia, philosophy and culture of East-Central Europe
 2. Instytut Psychologii: psychologia
 3. Instytut Ekologii i Bioetyki: ochrona środowiska, sustainability studies
 1. Instytut Archeologii: archeologia, zarządzanie dziedzictwem kulturowym
 2. Instytut Historii Sztuki: historia sztuki, ochrona dóbr kultury i środowiska
 3. Instytut Nauk Historycznych: historia, historia (historia cywilizacji śródziemnomorskiej)
 4. Instytut Politologii: politologia, europeistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne
 5. Instytut Socjologii: socjologia, ekonomia, praca socjalna
 1. Instytut Filologii Polskiej: filologia polska
 2. Instytut Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa: filologia klasyczna, filologia włoska, kulturoznawstwo, muzeologia
 1. Instytut Chemii: chemia
 2. Instytut Informatyki: informatyka
 3. Instytut Matematyki: matematyka
 4. Katedra Fizyki: fizyka

Baza akademicka[edytuj | edytuj kod]

UKSW prowadzi zajęcia w dwóch głównych kampusach: przy ul. Dewajtis 5 na Bielanach - kampus Dewajtis (w Lesie Bielańskim) oraz przy ul. Wóycickiego 1/3 na Młocinach - kampus Wóycickiego. W pierwszym z nich oprócz sal dydaktycznych mieszczą się: Biblioteka Główna, biura administracji centralnej, stołówka studencka.

Kampus na Młocinach jest w ciągłej rozbudowie. 14 lutego 2008 roku została otwarta na nim pierwsza część Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych – Auditorium Maximum (budynek nr 21), gdzie znajdują się sale wykładowe, pracownie i stołówka studencka. W lutym 2009 oddany do użytku został budynek Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych, Filozofii Chrześcijańskiej oraz Biologii i Nauk o Środowisku. W 2015 otwarto nowo wybudowane Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych[11]. W planach inwestycyjnych w najbliższym czasie znajdują się jeszcze hala sportowa i dom studencki[12].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]