Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Złotoryi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liceum Ogólnokształcące
im. Jana Pawła II
w Złotoryi
liceum ogólnokształcące
Państwo  Polska
Miejscowość Złotoryja
Adres ul. Kolejowa 4, 59-500 Złotoryja
Data założenia 1951
Patron Jan Paweł II
Dyrektor Barbara Mendocha
Położenie na mapie Złotoryi
Mapa konturowa Złotoryi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcąceim. Jana Pawła IIw Złotoryi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcąceim. Jana Pawła IIw Złotoryi”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcąceim. Jana Pawła IIw Złotoryi”
Położenie na mapie powiatu złotoryjskiego
Mapa konturowa powiatu złotoryjskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcąceim. Jana Pawła IIw Złotoryi”
Ziemia51°07′35,1624″N 15°54′44,2404″E/51,126434 15,912289
Strona internetowa

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Złotoryi – placówka szkolnictwa ponadpodstawowego w Złotoryi w powiecie złotoryjskim (w latach 2013–2019 działała w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1947 roku, jednak za początek funkcjonowania przyjmuje się datę 7 lipca 1951 r. gdy ówczesne Ministerstwo Oświaty wydało zarządzenie o utworzeniu Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Złotoryi. Pierwotnie nauczanie odbywało się w budynku po wcześniejszej Szkole Podstawowej, a od l września 1954 r. gdy szkoła otrzymała odbudowany po zniszczeniach wojennych budynek przedwojennej Fundacji Schwabe-Priesemuth, przeniesiono je do obiektu przy ulicy Kolejowej. Sam budynek został wybudowany w latach 1870–1877 (projektant: Pavelt) i pierwotnie mieścił się w nim sierociniec, a potem niemieckie gimnazjum[1].

W powojennej już historii szkoła była wielokrotnie reorganizowana: np. w roku 1957/58 doszła klasa ósma (pierwsza licealna) z językiem ukraińskim. Później powstał Zespół Szkół Sportowych i w okresie jego funkcjonowania wybudowano w latach 1977–1979, częściowo dzięki rozmaitego rodzaju czynom społecznym, kompleks hal sportowych z całym zapleczem oraz Internat.

W 2013 roku, liceum przekształciło się w Zespół Szkół Ogólnokształcących, za sprawą otwarcia tam Gimnazjum Dwujęzycznego, które funkcjonowało cztery lata. Po zmianach w edukacji państwowej, gimnazjum, jak i ZSO w 2019 roku przestało istnieć.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Gorzkowski, Krzysztof Maciejak, Złotoryja i okolice, TMZZ, Złotoryja 2006

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Gorzkowski, Krzysztof Maciejak, Złotoryja i okolice, Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej, Złotoryja 2006, ​ISBN 83-906976-9-6