Liceum ogólnokształcące

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Liceum ogólnokształcące (LO) (z łac. licaeum od gr. Lýkeion: ogród przy świątyni Apollina Wilkobójcy (Lýkeios), gdzie nauczał Arystoteles)[1] – rodzaj szkoły średniej w wielu krajach. W Polsce liceum ogólnokształcące od 1999 r. wskutek reformy szkolnictwa jest szkołą ponadgimnazjalną (wcześniej posługiwano się nazwą rodzajową szkoła średnia albo szkoła ponadpodstawowa).

Nauka w liceum ogólnokształcącym w Polsce trwa trzy lata i kończy się egzaminem maturalnym (przed 2005 r. był to egzamin dojrzałości).

Historia[edytuj]

Pierwsze na świecie licea wprowadził Napoleon Bonaparte. Dyscyplinę wzorowano w nich na wojskowej, a obowiązującym strojem był mundur.

W czasach nowożytnych był to typ szkoły średniej. Według projektu Jeana A. Condorceta z 1792 r. licea były szkołami o najwyższym stopniu systemu szkół we Francji. Od 1802 liceum było państwową szkołą średnią (lycée).

Polska[edytuj]

W latach 1932-1948 istniały w Polsce dwuletnie licea ogólnokształcące oraz trzyletnie licea pedagogiczne i zawodowe. W 1948 wprowadzono czteroletnie liceum ogólnokształcące i pięcioletnie liceum zawodowe (technikum).

Przed reformą szkolnictwa w 1999 r. do czteroletniego liceum przyjmowani byli absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej. Obecnie w Polsce po ukończeniu sześcioletniej szkoły podstawowej uczeń uczęszcza do trzyletniego gimnazjum. Do roku 2011/2012 mógł zdecydować się na trzyletnie liceum ogólnokształcące, trzyletnie liceum profilowane, czteroletnie technikum, bądź dwu- lub trzyletnią szkołę zawodową. Obecnie (od roku szkolnego 2012/2013) uczniowie po ukończeniu trzyletniego gimnazjum mogą wybierać pomiędzy trzyletnim liceum ogólnokształcącym, czteroletnim technikum lub trzyletnią zasadniczą szkołą zawodową.

Nauka[edytuj]

By uczyć się w liceum ogólnokształcącym, należy wcześniej ukończyć gimnazjum i przystąpić do egzaminu gimnazjalnego. Profile w liceach ogólnokształcących dają możliwość nauki przedmiotów na poziomie rozszerzonym (liczba może wynosić od 2 do 4 przedmiotów). Istnieją również klasy dwujęzyczne, w których niektóre przedmioty wykładane są w języku obcym. Uczniowie z takich klas mają możliwość przystąpienia do matury dwujęzycznej. Po ukończeniu szkoły, absolwent może podjąć naukę w szkole policealnej lub szkole wyższej (wymagane świadectwo dojrzałości).

Przedmioty nauczane w liceum ogólnokształcącym[edytuj]

oraz, w zależności od wybranej szkoły i klasy, np.

Wykształcenie[edytuj]

Absolwent, który ukończy liceum ogólnokształcące, będzie posiadał wykształcenie średnie.

Świadectwo szkolne[edytuj]

W liceum występują dwa rodzaje świadectw szkolnych: świadectwo promocyjne (podsumowujące rok nauki) oraz świadectwo ukończenia szkoły. Mają one format A4 i są drukowane na giloszu w kolorze różowym.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Jan Tokarski (red.): Słownik wyrazów obcych PWN. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985. ISBN 83-01-00521-1.
  2. MEN – Nowy przedmiot – edukacja dla bezpieczeństwa. [dostęp 2014-03.27].
  3. Uczeń może także uczęszczać na oba przedmioty albo żaden z nich.