Limnofila wodna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Limnofila wodna
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny zielone
Nadgromada rośliny telomowe
Gromada rośliny naczyniowe
Podgromada rośliny nasienne
Nadklasa okrytonasienne
Klasa Magnoliopsida
Nadrząd astropodobne
Rząd jasnotowce
Rodzina babkowate
Rodzaj limnofila
Gatunek Limnofila wodna
Nazwa systematyczna
Limnophila aquatica Roxburgh

Limnofila wodna (Limnophila aquatica) – gatunek rośliny należący w zależności od ujęcia taksonomicznego do rodziny trędownikowatych lub babkowatych. Gatunek o niejasnej pozycji; w ważniejszych bazach gatunków nie jest wymieniany. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji (Indie, Bangladesz, Sri Lanka), w Polsce znajduje się w kolekcji niektórych ogrodów botanicznych i jest wykorzystywany przez hobbystów jako roślina akwariowa.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Bylina, hydrofit. Osiąga długość do około 50 cm przy szerokości do 15 cm. Wytwarza rozłogi.
Łodyga
Ma grubość do 5 mm, w pobliżu powierzchni wody jest czerwonawo nabiegła.
Liście
Jasnozielone, pierzastodzielne, złożone z bardzo wąskich odcinków o długości do 5 cm. Wyrastają okółkowo, po 18–20 w jednym okółku.
Kwiaty
Niebieskie, zebrane w wystające ponad powierzchnię wody kwiatostany.
Korzeń
Korzenie wiązkowe z bardzo dużą ilością drobnych, nitkowanych korzonków.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

  • Wymagania. Wymaga ciepłej, miękkiej lub średniotwardej wody (temperatura 20–30 °C) o odczynie ph 5–8. Jeżeli zapewni się jej odpowiednie warunki rośnie dość szybko i tworzy gęste, rozgałęzione pędy. Podłoże powinno być żyzne, można go wzbogacić torfem. Jest rośliną światłolubną. Przy krótkim dniu wyrasta ponad powierzchnię wody i wytwarza niedekoracyjne liście o zupełnie innym kształcie. Pędy wyrastające ponad wodę należy przycinać. Nie nadaje się do zbiorników z szybkim ruchem wody, źle też toleruje ryby szybko pływające. W przypadku pokrycia jej liści mułem, czy innymi osadami, należy je oczyścić przez przemycie wodą.
  • Rozmnażanie. Najłatwiej poprzez wytwarzane czasami na rozłogach młode rośliny. Można też przez podział, gdy roślina wytworzy już korzenie. Możliwe jest też wytwarzanie sadzonek, ale przyjmują się one dość trudno. Dzieląc roślinę lub odcinając sadzonki należy używać ostrych narzędzi (najlepiej żyletki), by nie zmiażdżyć tkanek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-04-06] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Akwa-mania. Limnofila wodna. [dostęp 2009-03-09].