Limnofila wodna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Limnofila wodna
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

astropodobne

Rząd

jasnotowce

Rodzina

babkowate

Rodzaj

limnofila

Gatunek

Limnofila wodna

Nazwa systematyczna
Limnophila aquatica Roxburgh

Limnofila wodna (Limnophila aquatica) – gatunek rośliny należący w zależności od ujęcia taksonomicznego do rodziny trędownikowatych lub babkowatych. Gatunek o niejasnej pozycji; w ważniejszych bazach gatunków nie jest wymieniany. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji (Indie, Bangladesz, Sri Lanka), w Polsce znajduje się w kolekcji niektórych ogrodów botanicznych i jest wykorzystywany przez hobbystów jako roślina akwariowa.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Bylina, hydrofit. Osiąga długość do około 50 cm przy szerokości do 15 cm. Wytwarza rozłogi.
Łodyga
Ma grubość do 5 mm, w pobliżu powierzchni wody jest czerwonawo nabiegła.
Liście
Jasnozielone, pierzastodzielne, złożone z bardzo wąskich odcinków o długości do 5 cm. Wyrastają okółkowo, po 18–20 w jednym okółku.
Kwiaty
Niebieskie, zebrane w wystające ponad powierzchnię wody kwiatostany.
Korzeń
Korzenie wiązkowe z bardzo dużą ilością drobnych, nitkowanych korzonków.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

  • Wymagania. Wymaga ciepłej, miękkiej lub średniotwardej wody (temperatura 20–30 °C) o odczynie ph 5–8. Jeżeli zapewni się jej odpowiednie warunki rośnie dość szybko i tworzy gęste, rozgałęzione pędy. Podłoże powinno być żyzne, można go wzbogacić torfem. Jest rośliną światłolubną. Przy krótkim dniu wyrasta ponad powierzchnię wody i wytwarza niedekoracyjne liście o zupełnie innym kształcie. Pędy wyrastające ponad wodę należy przycinać. Nie nadaje się do zbiorników z szybkim ruchem wody, źle też toleruje ryby szybko pływające. W przypadku pokrycia jej liści mułem, czy innymi osadami, należy je oczyścić przez przemycie wodą.
  • Rozmnażanie. Najłatwiej poprzez wytwarzane czasami na rozłogach młode rośliny. Można też przez podział, gdy roślina wytworzy już korzenie. Możliwe jest też wytwarzanie sadzonek, ale przyjmują się one dość trudno. Dzieląc roślinę lub odcinając sadzonki należy używać ostrych narzędzi (najlepiej żyletki), by nie zmiażdżyć tkanek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-04-06] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]