Lina Medina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lina Medina
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 września 1933
Ticrapo, Peru

Zawód, zajęcie

sekretarka

Miejsce zamieszkania

Peru

Rodzice

Tiburcio Medina

Małżeństwo

Raúl Jurado

Dzieci

Gerardo Medina (ojciec nieznany)
drugi syn (nieznany, ur. 1972)

Lina Medina Lazo[1] (ur. 23 września 1933 w Ticrapo, Peru) – najmłodsza znana matka w historii medycyny. Urodziła dziecko mając 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lina Medina urodziła się w peruwiańskim regionie Huancavelica. Została najmłodszą matką w historii medycyny, rodząc swoje pierwsze dziecko, mając 5 lat 7 miesięcy i 21 dni.

Ojciec Liny, Tiburcio Medina, zauważył, że jego córka (jedna z jego dziewięciorga dzieci) miała nienaturalnie opuchnięty brzuch. W połowie kwietnia 1939 roku ojciec zaprowadził Linę do szamanów z wioski, którzy osądzili, że dziewczynka ma guza i poradzili, aby zawieźć ją do szpitala w pobliskim miasteczku Pisco.

Dr Gerardo Lozada po wstępnym rozpoznaniu, pragnąc sprawdzić swoją teorię, zabrał dziewczynkę do Limy, gdzie inni specjaliści potwierdzili diagnozę. Okazało się, że Lina jest w ciąży. Poczęła syna w wieku 4 lat i 10 miesięcy. 9 miesięcy później (14 maja 1939) Lina urodziła dziecko przez cesarskie cięcie wykonywane przez dr Gerardo Lozada, dr Rolando Colareta i dr Busalleu.

Jej syn został nazwany na cześć lekarza Gerardo Medina. Ważył 2700 gramów. Chłopiec do 10. roku życia wychowywał się w przekonaniu, że Lina jest jego siostrą. Gerardo Medina zmarł w 1979 roku (w wieku 40 lat) na rzadką chorobę szpiku kostnego.

Do dziś nie wiadomo, kto był ojcem dziecka. Ojciec Liny, Tiburcio, został zatrzymany na kilka dni pod zarzutem gwałtu. Kiedy został zwolniony, podejrzenie padło na jednego z braci Liny, jednak również okazało się niesłuszne.

Późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

W dorosłym życiu Medina pracowała jako sekretarka w klinice dr. Lozada, który pomógł jej, a później jej synowi w edukacji. Lina poślubiła Raúla Jurado, z którym miała drugiego syna (ur. 1972). W 2002 roku Medina wraz z rodziną żyli w biednej części miasta Lima Chicago Chico (Małe Chicago). W tym samym roku odmówiła wywiadu z agencją prasową Reuter.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sophia Maier: Jüngste Mutter der Welt: Mit fünf bekam Lina Medina Lazo ein Kind. huffingtonpost.de, 8 stycznia 2015. [dostęp 2015-11-27]. (niem.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Escomel, Edmundo (13 maja 1939). „La Plus Jeune Mère du Monde”. La Presse Medicale