Lincolnshire Poacher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sygnał wywoławczy stacji

Lincolnshire Poacher – nazwa radiostacji numerycznej o dużej mocy. Jej nazwa pochodzi od sygnału wywoławczego – dwóch pierwszych taktów angielskiej piosenki ludowej Lincolnshire Poacher. Stacja była prawdopodobnie własnością brytyjskiego Secret Intelligence Service i nadawała z terenu Cypru[1]. Próba amatorskiego namierzenia kierunku nadawania wskazała na stację Royal Air Force w Akrotiri na Cyprze, gdzie istniało kilka anten nadawczych[2]. Sekwencje cyfr czytane były w języku angielskim przez kobiecy głos z syntezatora, przy czym ostatnia cyfra w każdej sekwencji była odczytywana w wyższej tonacji. Przez jakiś czas istniała także stacja „Cherry Ripe” wykorzystująca jako sygnał wywoławczy ten sam motyw muzyczny, nadająca z Australii. Jest ona również łączona z wywiadem brytyjskim[3]. Stacja ta zamilkła w grudniu 2009 roku[4].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się, że audycje radiostacji były skierowane do agentów wywiadu, a możliwe do rozkodowania tylko przy pomocy klucza jednorazowego[5].

Program stacji[edytuj | edytuj kod]

Stacja istniała pod koniec lat 80. i w latach 90. XX wieku[5], a nadawanie zakończyła w czerwcu 2008[6]. Nadawała w paśmie fal krótkich o pełnych godzinach od 12 do 22. Wstęp do audycji stanowiło pierwszych 15 nut utworu Lincolnshire Poacher powtórzonych 12 razy, a następnie pięć cyfr kodu identyfikacyjnego powtórzonego sześć razy. Trzon audycji stanowiło dwieście cyfr w sekwencji po pięć. Audycja miała zawsze tę samą długość. Kończyła się melodią Lincolnshire Poacher powtarzaną sześć razy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lincolnshire Poacher (ang.). [dostęp 16 maja 2009].
  2. Lincolnshire Poacher (ang.). [dostęp 16 maja 2009].
  3. Cherry Ripe (ang.). [dostęp 16 maja 2009].
  4. NSNL 147 - Voice stations (ang.). 2009-12. [dostęp 2014-07-01].
  5. a b E3 inactive (ang.). [dostęp 16 maja 2009].
  6. Re-Tracking the Lincolnshire Poacher (ang.). [dostęp 16 maja 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]