Linowy plac zabaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Linowe place zabaw)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linarium w Kłodzku
Piramida linowa DeimosXL

Linowy plac zabaw – tzw. linarium, jest to wydzielone miejsce przeznaczone do zabawy i rekreacji dzieci (najczęściej starszych - powyżej 5 lat), na którym dominują struktury z połączonych ze sobą specjalnych lin, rozwijające spryt i kreatywność. Przyczyniają się one znacząco do rozwoju fizycznego dzieci.

Specjalna lina zbrojona strunami stalowymi o wysokiej wytrzymałości na obciążenia i warunki atmosferyczne daje możliwość konstruowania rozległych i wysokich urządzeń zabawowych, jednocześnie zachowując zgodność z normami PN-EN 1176. Dla linarium zalecana jest bezpieczna nawierzchnia amortyzująca upadki - pole piaskowe, żwir, nawierzchnia syntetyczna zgodna z normą EN 1177[1].

Najpopularniejsze urządzenia:

- piramida linowa (stożek, rakieta, pająk) – głównym elementem jest jeden słup, na którym konstrukcję linową tworzą liny główne zakotwione w gruncie za pomocą śrub rzymskich umożliwiających korektę naciągu. Dodatkową atrakcją są linowe płaszczyzny umiejscowione na różnych wysokościach. Spotykane w Polsce piramidy, mają wysokość 2,40 – 8,00 m.

- zestaw linowy – głównymi elementami linarium są słupy stalowe rozmieszczone w odpowiedniej odległości (do 4,3m), pomiędzy którymi zawieszone są sieci linowe o rozmaitych formach.

- kopuła linowa - urządzenie składa się z dwóch półokręgów skrzyżowanych ze sobą, między którymi napięta jest przestrzenna konstrukcja linowa złożona z pionowych i poziomych sieci.

Często można spotkać również linaria, które są połączeniem w/w najpopularniejszych urządzeń poprzez odpowiednie ich rozmieszczenie w terenie i połączenie mostkami i tunelami, dzięki czemu tworzą atrakcyjny i bezpieczny park linowy na placu zabaw. Najczęściej duże konstrukcje spotykane są w parkach, skwerach, plażach i miejscach wszelkiej rekreacji rodzinnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maty Przerostowe na Place Zabaw "WS Play" | Podłogi przemysłowe, www.przemyslowepodlogi.pl [dostęp 2017-10-05].