Liogenys sinuaticeps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liogenys sinuaticeps
Moser, 1918
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

żukokształtne

Nadrodzina

żuki

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

chrabąszczowate

Plemię

Diplotaxini

Rodzaj

Liogenys

Gatunek

Liogenys sinuaticeps

Liogenys sinuaticepsgatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny chrabąszczowatych. Endemit Brazylii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1918 roku przez Juliusa Mosera na łamach „Stettiner Entomologische Zeitung”. Jako lokalizację typową wskazano Brazylię[1]. W 2017 roku redeskrypcji gatunku dokonali Mariana Alejandra Cherman i współpracownicy[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 9,8 do 10,1 mm i szerokości od 5,1 do 5,2 mm, ubarwionym żółtawo z żółtymi przedpleczem i pokrywami[2].

Głowa ma oczy rozstawione na ponad trzykrotność swoich szerokości i dziewięcioczłonowe czułki. Wykrojenie krawędzi nadustka jest płytkie, szerokie, zaokrąglone; ząbki przednie po jego bokach mają prawie równoległe i dłuższe od oka krawędzie zewnętrzne, a odległości pomiędzy ząbkami przednimi a słabo widocznymi wyrostkami bocznymi nadustka są mniejsze od szerokości nasady ząbków. Na dłuższej niż szerokiej i po bokach nabrzmiałej wardze górnej brak jest poprzecznego żeberka. Szczęki mają po pięć zredukowanych ząbków na żuwkach zewnętrznych[2].

Przedplecze ma łysy dysk z bardzo rozproszonym i delikatnym punktowaniem, prostą krawędź przednią oraz zaokrąglone kąty tylne. Tarczka jest ostrołukowata, grubo punktowana. Błyszczące, łyse, ponad trzykrotnie od przedplecza dłuższe pokrywy mają po cztery słabe żeberka, z których dwie pary zewnętrzne są słabiej widoczne od dwóch par wewnętrznych. Na biodrach przednich występują łuski. Golenie przedniej pary mają trzy ząbki na krawędzi zewnętrznej, z których nasadowy jest najmniejszy, a wierzchołkowy najdłuższy. Golenie środkowej pary mają walcowaty przekrój i niekompletną wierzchołkową z dwóch listewek poprzecznych. Uda tylnej pary odznaczają się grubymi, sterczącymi szczecinkami na tylnej krawędzi, a u samca także brakiem listewki i nieuwydatnionym szczytem. Golenie tylnej pary samca cechują się łysą powierzchnią wewnętrzną. Stopy są matowe, u samca przednia i środkowa ich para jest dwukrotnie szersza od tylnej. Wszystkie pazurki rozdwojone są na ząbki, z których górny jest dłuższy od dolnego, ale tak szeroki jak on[2].

Odwłok ma odsłonięte, nagie propygidium oraz szersze niż dłuższe, niemal trapezowate, płaskie, nagie, kwadratowawe na szczycie pygidium. Genitalia samca mają paramery niemal równowąskie, wcięte w ⅓ długości, o prostych lub lekko rozbieżnych krawędziach wewnętrznych oraz ściętym i do dołu odgiętym wierzchołku[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek neotropikalny, południowoamerykański, endemiczny dla Brazylii, znany ze stanów São Paulo i Rio Grande do Sul[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Julius Moser. Neue Amerikanische Melolonthiden (Col.). „Stettiner Entomologische Zeitung”. 79, s. 95–167, 1918. 
  2. a b c d e f Mariana Alejandra Cherman, Kleber Makoto Mise, Miguel Angel Morón, Fernando Z. Vaz-de-Mello, Lúcia Massutti Almeida. A taxonomic revision of Liogenys occurring in Brazil with an interactive key and remarks on New World Diplotaxini (Coleoptera, Melolonthidae). „ZooKeys”. 699, s. 1-120, 2017. DOI: 10.3897/zookeys.699.12031.