Przejdź do zawartości

Lista Przebojów Radia Merkury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lista Przebojów Radia Poznań
Lista Przebojów Radia Merkury
Rodzaj audycji

lista przebojów

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Macierzysta stacja radiowa

Radio Poznań

Data premiery

10 listopada 1990

Lata emisji

od 1990 roku

Strona internetowa

Lista Przebojów Radia Poznań (do kwietnia 2017 roku, do czasu zmiany nazwy radia, funkcjonowała jako Lista Przebojów Radia Merkury) – muzyczna audycja radiowa o charakterze listy przebojów nadawana co tydzień, w każdy piątek od godziny 19:10 do 21:00 w Radiu Poznań.

Po raz pierwszy pojawiła się na antenie Radia Merkury 10 listopada 1990 roku o godzinie 17:30. Pomysłodawcą Listy był Ryszard Gloger. Pierwszym prowadzącym był Sławek Bajew a realizatorem Paweł Kretkowski[1]. Na szczycie pierwszego notowania znalazł się utwór Na progu serca zespołu CETI[2]. Jest to druga najstarsza (po Liście Przebojów Radia PiK), ciągle emitowana lista przebojów w Polsce. Przed pojawieniem się Listy Przebojów Radia Merkury w pierwszych miesiącach istnienia radia nadawana była Targowa Lista Przebojów emitowana w trakcie trwania wystaw targowych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich[1].

Początkowo audycja nadawana była w soboty i trwała 3 godziny. W 2021 roku pojawiła się Lista Przebojów Extra nadawana w piątki od godziny 18:35 do 19:00, w której wspominane są notowania archiwalne Listy Przebojów Radia Poznań sprzed 10, 20 lub 30 lat.

Od pierwszego notowania można było głosować na Listę telefonicznie podczas trwania audycji lub wysyłając kartkę pocztową. Aktualnie możliwe jest głosowanie internetowe przez stronę www Listy lub mailowo. Początkowo lista liczyła 30 pozycji i piosenki propozycje do notowania (tzw. rozbieg), następnie 40 pozycji i rozbieg a teraz 20 pozycji (+rozbieg). Najpopularniejszym utworem 1500 notowań Listy (podsumowanie miało miejsce 28 grudnia 2018 roku i objęło pierwsze 28 lat jej nadawania) jest piosenka Wojenka zespołu Lao Che[3].

W 1994 roku do zespołu Listy dołączył Kamil Król, który jest aktualnie głównym prowadzącym. Przez wiele lat za kontakt ze słuchaczami odpowiadała Małgorzata Foerster. Z listą współpracuje także Marek Hałuszczak, a na przestrzeni lat swoje korespondencje nadawała w niej Alina Dragan (znana także z korespondencji podczas Listy Przebojów Programu Trzeciego). W listopadzie 2020 roku Lista świętowała 30-lecie swojego istnienia. Ze względu na epidemię Covid-19 nie było hucznych obchodów tego jubileuszu, takich jak w 2015 roku na 25-lecie Listy, kiedy odbył się w poznańskim Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego koncert zespołu CETI z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka, kwartetu szkolnego i Poznańskiego Chóru Kameralnego „Fermata” pod dyrekcją Mateusza Sibilskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lista Przebojów Radia Poznań kończy 30 lat! [online], radiopoznan.fm [dostęp 2022-01-06] (pol.).
  2. a b Koncert na 25-lecie CETI i Listy Przebojów Radia Merkury [online] [dostęp 2022-01-06].
  3. LISTA PRZEBOJÓW: wydanie 1500! [online], radiopoznan.fm [dostęp 2022-01-06] (pol.).