Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Medyczny
im. Karola Marcinkowskiego
w Poznaniu

Poznan University of Medical Sciences
Ilustracja
Collegium Maius UM w Poznaniu
Data założenia 1 stycznia 1950[1]
Państwo  Polska
Adres ul. Aleksandra Fredry 10
61-701 Poznań
Liczba studentów 7 994[2]
Rektor prof. dr hab. Andrzej Tykarski
Członkostwo Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rektorat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Rektorat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rektorat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu”
Ziemia52°24′34″N 16°55′08″E/52,409444 16,918889
Strona internetowa

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – państwowa uczelnia o profilu medycznym powstała w 1950 w Poznaniu na bazie Wydziału Lekarskiego i Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Poznańskiego.

Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2015, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 2053. pośród wszystkich typów uczelni[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycje kształcenia medycznego wywodzą się z kursów lekarskich organizowanych od 1919 przez Wydział Lekarski PTPN na zlecenie Uniwersytetu Poznańskiego, które w 1920 przekształcono w Wydział Lekarski tejże uczelni (jego profesor Heliodor Święcicki został pierwszym rektorem Uniwersytetu, a wydział organizował na jego zlecenie prof. Adam Wrzosek). Natomiast dzięki staraniom prof. Konstantego Hrynakowskiego przy Wydziale Filozoficznym powstał Oddział Farmacji, a później także Katedra Stomatologii. W czasie II wojny światowej część kadry kontynuowano nauczanie poza krajem. W 1941 profesorowie z różnych Wydziałów Lekarskich z całego kraju utworzyli Polski Wydział Lekarski przy Uniwersytecie w Edynburgu, który działał do 1949. Inną placówką kontynuującą nauczanie był Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich posiadający swoje placówki w Częstochowie oraz w Kielcach. Po upadku powstania warszawskiego reaktywowano Wydział Lekarski z prof. A. Wrzoskiem na czele, początkowo w Grodzisku Mazowieckim, a potem, do 1945 w Krakowie.

Jako samodzielna Uczelnia powstał w 1950 (od 1 stycznia jako Akademia Lekarska, a od 3 marca jako Akademia Medyczna), gdy wydzielono z Uniwersytetu Poznańskiego Wydziały Lekarski i Farmaceutyczny. W 1975 powołano do życia Wydział Pielęgniarski. W 1984 nadano Akademii imię Karola Marcinkowskiego. W 1993 nastąpił podział Wydziału Lekarskiego na Wydział Lekarski I zajmujący się kształceniem przeddyplomowym na kierunku lekarskim oraz Wydział Lekarski II obejmujący Oddział Stomatologiczny, Oddział Kształcenia Podyplomowego oraz Oddział Kształcenia w Języku Angielskim, a Wydział Pielęgniarski przekształcono w Wydział Pielęgniarski i Nauk o Zdrowiu. W 1998 nazwę tego ostatniego zmieniono ponownie na Wydział Nauk o Zdrowiu. W jego ramach 1 października 2003 uruchomiono Ośrodek Dydaktyczny w Gorzowie Wielkopolskim.

W 2004 otwarty został nowy, nowoczesny gmach Collegium Stomatologicum, w którym realizowane jest nauczanie przedmiotów stomatologicznych. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstało Centrum Medycznej Informacji Naukowej.

27 lutego 2007 uczelnia zmieniła nazwę na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Władze rektorskie[edytuj | edytuj kod]

Kadencja 2020–2024[4]:

Poczet rektorów[edytuj | edytuj kod]

Wydziały[edytuj | edytuj kod]

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Szpitale kliniczne[edytuj | edytuj kod]

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny nr 3

Uczelnia jest organem założycielskim dla 5 szpitali klinicznych:

W 2012 roku istniał Specjalistyczny Szpital Kliniczny przy ul. Grunwaldzkiej 16/18 powstały z połączenia Centrum Klinik Stomatologicznych znajdującego się w Collegium Stomatologicum oraz 111 Szpitala Wojskowego w Poznaniu. Na początku 2013 roku został on połączony ze SPSK im. Heliodora Święcickiego.

W związku z budową Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej planowane jest przejęcie Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego przez Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego z dniem 1 stycznia 2022[6].

Wydawnictwa ciągłe[edytuj | edytuj kod]

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego ul. Grunwaldzka

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wydaje następujące czasopisma:

 • "Fakty UMP" – dwumiesięcznik informacyjny
 • "Nowiny Lekarskie" – dwumiesięcznik naukowy
 • "Nowiny Szpitalne" – dwumiesięcznik informacyjny dla pracowników Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Długiej
 • "Puls UM" – miesięcznik – gazeta studentów

Puls UM[7] – Gazeta Studentów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest miesięcznikiem. Została założona przez Renatę Adamek w 1996 roku. Jej miesięczny nakład wynosi 3500 egzemplarzy.

W gazecie zawarte są informacje na temat życia Uczelni, działalności organizacji studenckich, informacje naukowe, humor oraz konkursy. "Puls UM" wydawany jest przez Wydawnictwo Uczelniane Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od października 2015 redaktor naczelną "Pulsu UM" jest Anna Płóciennik. Do czerwca 2009 roku ukazało się 117 numerów.

Domy Studenckie[edytuj | edytuj kod]

Przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu znajduje się 6 domów studenckich:

 • DS Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39
 • DS Medyk, ul. Rokietnicka 4
 • DS Aspirynka, ul. Rokietnicka 6
 • DS Hipokrates, ul. Wilczak 12a
 • DS Wawrzynek, ul Wawrzyniaka 23/25
 • DS Karolek, ul Rokietnicka 5d

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 października 1949 r. w sprawie założenia Akademii Lekarskich w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi i Wrocławiu (Dz.U. z 1949 r. nr 58, poz. 450).
 2. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 116, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 (pol.). 
 3. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
 4. Władze rektorskie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu [dostęp 2020-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-17].
 5. Władze rektorskie Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 6. Wyborcza.pl, poznan.wyborcza.pl [dostęp 2021-07-07].
 7. Strona internetowa "Pulsu UM" – znajdują się na niej m.in. archiwalne numery czasopisma

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]