Listnik zmiennobarwny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Listnik zmiennobarwny
Anomala dubia[1]
(Scopoli, 1763)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina poświętnikowate
Podrodzina rutelowate
Plemię Anomalini
Podplemię Anomalina
Rodzaj Anomala
Gatunek listnik zmiennobarwny
Synonimy
  • Scarabaeus dubia Scopoli, 1763
  • Anomala aenea Geer, 1774
  • Anomala julii Fabricius, 1792

Listnik zmiennobarwny, nierówienka zmienna[2] (Anomala dubia) – gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych (Scarabaeidae), należący do podrodziny Rutelinae (ta podrodzina bywa też podnoszona do rangi odrębnej rodziny Rutelidae[3]).

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

A. dubia na palcu człowieka

Długość do 12 do 15 mm. Błyszczący, owalny chrząszcz o zmiennym, metalicznie opalizującym ubarwieniu[4]. W Polsce najczęściej występuje odmiana o zielonej głowie oraz przedpleczu, u której boki przedplecza i pokrywy są żółtobrunatne. Spotykane są też osobniki całkiem zielone lub ciemnogranatowe[5].

Forma barwna o zielonej głowie i przedpleczu oraz żółtobrązowych pokrywach bywa często mylona z ogrodnicą niszczylistką (Phylloperta horticola)[3]. Ta ostatnia jest jednak gęsto owłosiona[6].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek rozprzestrzeniony w prawie całej Europie, oprócz skrajnie północnych i południowych części. W Polsce występuje prawdopodobnie na całym obszarze z wyjątkiem wyższych partii gór, nie notowany z niektórych krain. Spotykany na terenach o piaszczystej i gliniasto-piaszczystej glebie[7].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Imago aktywne są w słoneczne dni od maja do sierpnia (maksimum ich pojawu następuje w czerwcu). Latają wtedy na krótkich dystansach. Ogryzają liście drzew i krzewów różnych gatunków. Cykl rozwojowy larw przebiega w glebie, gdzie odżywiają się korzeniami zbóż, dzikich traw oraz krzewów[6]. Ich rozwój trwa dwa lata. Zarówno owady dorosłe, jak i larwy bywają uznawane za szkodniki upraw polnych i sadów[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anomala dubia, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Roman Kuntze. Krytyczny przegląd szkodników z rzędu chrząszczy zarejestrowanych w Polsce w latach 1919—1933. „Rocznik Ochrony Roślin”. 3 (2), 1936. Warszawa. 
  3. a b Marek W. Kozłowski: Owady Polski: Chrząszcze. Warszawa: Multico, 2009.
  4. Zdzisława Stebnicka: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 28b Żukowate – Scarabaeidae grupa podrodzin: Scarabaeidae pleurosticti. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1978, s. 57.
  5. Gottfried Amann: Flora i fauna lasów: Owady. Warszawa: Multico, 1998.
  6. a b Helgard Reichholf-Riehm: Leksykon przyrodniczy: owady.. Warszawa.: Świat książki., 1997.
  7. a b Anomala dubia. W: Coleoptera Poloniae [on-line].