Lombard Street (San Francisco)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Lombard Street
The Presidio, Cow Hollow, The Marina District, Russian Hill, Telegraph Hill
Ilustracja
Lombard Street
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

San Francisco

Położenie na mapie San Francisco
Mapa konturowa San Francisco, u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Lombard Street”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ulica Lombard Street”
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, po lewej znajduje się punkt z opisem „ulica Lombard Street”
37°48′07″N 122°25′08″W/37,801944 -122,418889

Lombard Street jest ulicą w San Francisco, w jego północnej części. Jeden z odcinków tej ulicy, na osiedlu Russian Hill, jest znany jako "najbardziej poskręcana ulica na świecie".

Opis ulicy[edytuj | edytuj kod]

Lombard Street zaczyna się od Boulevard Presidio w dzielnicy The Presidio i prowadzi na wschód pomiędzy osiedlami Cow Hollow a The Marina District przez Russian Hill, aż dochodzi Pioneer Park i Coit Tower w dzielnicy Telegraph Hill. Przez tę ulicę przechodzi U.S. Route 101.

Lombard Street najlepiej znana jest z odcinka tej drogi w Russian Hill między Hyde i Leavenworth Streets, na którym jezdnia ma osiem ostrych zakrętów. Na tym odcinku znajduje się 12 kamienic, dla których odcinek ten jest jedyną droga dojazdową. Inną równie poskręcaną ulicą w San Francisco jest Vermont Street między 20th St a 22nd Street niedaleko od San Francisco General Hospital, jednak serpentyna na tej ulicy składa się z tylko siedmiu zakrętów i jest położona w mniej malowniczym miejscu. Projekt serpentyny na Lombard Street po raz pierwszy zasugerował Carl Henry, właściciel posiadłości leżących w pobliżu, w 1922. Narodził się on z konieczności zmniejszenia kąta pochylenia jezdni, który wynosił wówczas 27%, co było zbyt strome dla większości pojazdów podczas podjazdu i stwarzało poważne niebezpieczeństwa podczas zjazdów. Po wykonaniu serpentyny nachylenie jezdni wynosi 16%. Oprócz tego na odcinku tym o długości około 400m (1/4 mili) wprowadzono ruch jednokierunkowy (tylko jazda w kierunku wschodnim, w dół) oraz ograniczenie szybkości jazdy do 8 km/h (5 mph ). Odcinek został oddany do użytku w 1923 roku i jest wykonany z czerwonej cegły.

W 1999 utworzono Crooked Street Task Force – zespół roboczy, który miał spróbować rozwiązać problemy ruchu w sąsiedztwie, jak i na samym krętym odcinku Lombard Street. W 2001 zespół ten zdecydował, że nie zamknie na stałe newralgicznego odcinka ulicy dla ruchu kołowego. Zamiast tego ustanowiono letni zakaz parkowania w obszarze serpentyny, zabroniono ruchu w czasie wakacji i zwiększono grzywny dla parkujących w tym obszarze. Zespół zaproponował także pomysł wprowadzenia mikrobusów, by przewozić turystów, jednak mieszkańcy zakwestionowali wydajność takiego rozwiązania.

Do sławnych mieszkańców Lombard Street należy Rowena Meeks Abdy (jęz. ang.), malarka kalifornijska, która tworzyła w stylu impresjonizmu.

Lombard Street w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

  • Ulica i trudność kierowania po niej są sparodiowane przez Billa Cosby’ego w skeczu Driving in San Francisco.
  • Ukazana jest też w grze wideo Grand Theft Auto: San Andreas. W fikcyjnym mieście San Fierro, opartym na San Francisco, nazwana jest Windy, Windy, Windy, Windy Street.
  • Inne gry wideo, w których się pojawia to: San Francisco Rush, San Francisco Rush 2049, Midtown Madness 2 i Fast Raw Thrills and Furious.
  • Ulica jest jedną z lokacji w grze Tony Hawk’s Pro Skater.
  • Poskręcany odcinek Lombard Street pojawia się też w filmie Disneya The Love Bug (1969).
  • Pojawia się w serialu Simpsonowie w odcinku Lisa Treehugger.
  • "Występuje" w scenie pogoni w filmie No i co, doktorku? (1972).
  • Pojawiła się w grze Driver: San Francisco
  • Pojawia się w utworze Jacka Kaczmarskiego „Widzenia na temat końca świata”.

Pojawia się także w wielu innych filmach i tekstach kultury.

Panorama ulicy.
Panorama ulicy.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Umiejscowienie Lombard Street