Serpentyna (drogownictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Serpentyny w Izdebkach

Serpentyna – potoczna nazwa drogi przebiegającej w górach, składającej się z naprzemianległych odcinków prostych oraz bardzo ostrych zakrętów, które mogą sięgać 180º.

Serpentyny buduje się w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa i łatwości pokonywania wzniesienia użytkownikom drogi, przez zmniejszenie nachylenia jezdni. W przypadku, gdy nie zastosuje się serpentyny i drogę poprowadzimy w linii prostej przez zbocze, które chcemy pokonać, jej nachylenie może być tak duże, że stworzy niebezpieczeństwo podczas zjazdu oraz trudności podczas jazdy w górę.

Serpentyna łagodzi nachylenie, jednak w znacznym stopniu wydłuża drogę jaką należy przebyć w stosunku do drogi poprowadzonej w linii prostej. Alternatywą pokonywania pasm górskich może być budowa tuneli, jednak takie przedsięwzięcie pociąga za sobą olbrzymie koszty budowy w stosunku do serpentyny.

Rodzaj serpentyny zależy od ukształtowania terenu i lokalizacji półki terenowej oraz jej kształtu. Wyróżniamy następujące rodzaje serpentyn:

  • symetryczna wydłużona
  • symetryczna skrócona
  • niesymetryczna normalna
  • skrócona niesymetryczna

Poszerzenia na serpentynie:

Poszerzenie jezdni na łuku podstawowym wykonuje się obustronnie i uzyskuje się je na długości łuku pomocniczego i krzywej (prostej) poprzedzającej ten łuk. Ze względu na bezpieczeństwo ruchu należy dążyć do ograniczenia pochyleń podłużnych na serpentynie oraz do zapewnienia jej pełnej widoczności.