Louis Pierre Vieillot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Louis Jean Pierre Vieillot)
Louis Pierre Vieillot
Ilustracja
Popiersie Vieillota w paryskim muzeum
Data i miejsce urodzenia

10 maja 1748
Yvetot, Francja

Data i miejsce śmierci

24 sierpnia 1830
Rouen, Francja

Zawód, zajęcie

ornitolog

Louis Pierre Vieillot (ur. 10 maja 1748 w Yvetot, zm. 24 sierpnia 1830 w Rouen) – ornitolog francuski.

Opisał dużą liczbę gatunków ptaków obu Ameryk. Był pionierem, jeśli chodzi o studium upierzenia ptaków. Jako jeden z pierwszych badał żywe okazy, a nie tylko martwe, jak to czynili jego poprzednicy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Vieillot urodził się 10 maja 1748 w Yvetot w Górnej Normandii. Posiadał gospodarstwo rolne na Haiti. Gdy wybuchła rewolucja francuska, został zmuszony do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. W czasie pobytu na kontynencie rozpoczął gromadzenie materiałów do swojej Histoire naturelle des oiseaux de l’Amérique Septentrionale, która została wydana w 1808.

W 1800 lub 1801 ornitolog powrócił do Francji, gdzie został zatrudniony jako pisarz dla Bulletin des Lois. Kontynuował pracę nad poznaniem świata ptaków. W 1802 wydał Histoire naturelle et générale des colibris, oiseaux-mouches, jacamars et promerops z rysunkami swego przyjaciela Jeana Baptiste’a Audeberta. Cztery lata później ukazała się Histoire naturelle des plus beaux oiseaux chanteurs de la zone torride.

W wydanej w 1816 Analyse d’une nouvelle Ornithologie Elémentaire Vieillot zapoczątkował prace nad własnym systemem klasyfikacji ptaków. Kontynuacją był wydawany w latach 1816–1819 Nouveau Dictionaire d’Histoire Naturelle. W 1820 badacz podjął się kontynuacji publikacji dzieła Tableau encyclopédique et méthodique zapoczątkowanego w 1790 przez Pierre’a Josepha Bonnaterre’a. W międzyczasie napisał Ornithologie Française (1823–1830). Przypuszcza się, iż Louis Jean Pierre Vieillot zmarł w ubóstwie w 1830 w Rouen.

Pamięć ornitologa została uwieczniona w nazewnictwie wielu gatunków, np. Lybius vieilloti (wąsal zbroczony) czy Coccyzus vieilloti (jaszczurkojad brązowy)[1].


 Z tym tematem związana jest kategoria: Taksony opisane przez Louisa Pierre'a Vieillota.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. vieilloti, [w:] The Key to Scientific Names, J.A. Jobling (red.), [w:] Birds of the World, S.M. Billerman et al. (red.), Cornell Lab of Ornithology, Ithaca [dostęp 2023-03-04] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]