Louise Julie de Mailly-Nesle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwika Julia de Mailly-Nesle
Ilustracja
Data urodzenia 1710
Data i miejsce śmierci 5 marca lub 30 listopada 1751
Paryż
Ojciec Louis de Mailly-Nesle
Matka Armande Félice de La Porte Mazarin
Mąż

Louis Alexandre de Mailly

Ludwika Julia de Mailly-Nesle, fr. Louise Julie, comtesse de Mailly (ur. 1710, zm. 5 marca lub 30 listopada 1751 w Paryżu) – hrabina Mailly, pierwsza oficjalna metresa króla Francji - Ludwika XV.

Była rówieśniczką króla Ludwika XV, córką Louisa III de Mailly-Nesle i jego żony Armande Félice de La Porte Mazarin (wnuczki Hortensji Mancini). Urodziła się jako najstarsza spośród pięciu sióstr de Nesle:

Spośród pięciu sióstr jedynie markiza Flavacourt nie była kochanką króla. Ludwika została jego pierwszą kochanką, gdy król miał 23 lata, w 1733 roku. Znajomość zawiązała się na polowaniu - w czasie gdy królewskie pożycie z królową Marią Leszczyńską nie układało się najlepiej. Od roku 1737 do 1739, para spotykała się potajemnie, ze względu na uczucia królowej.

W tym ostatnim roku lub też w 1740, Ludwik zainteresował się jej młodszą siostrą - Pauline-Félicité de Mailly i to właśnie ona została kolejną kochanką króla (fr. maîtresse en titre), a nawet urodziła królowi syna. Louise Julie w 1742 opuściła dwór królewski, i zmarła 5 marca lub 30 listopada w Paryżu w 1751. Została pochowana na cmentarzu niewiniątek, wśród biedoty, jak sobie życzyła.