Lutnia romantyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lutnia romantyczna
de. Gittarenlaute, Wandervogellaute
Ilustracja
Klasyfikacja naukowa
Chordofon złożony
Klasyfikacja popularna
strunowy, szarpany lutnia
Podobne instrumenty

Lutnia romantyczna zw. także gitarolutnią - instrument należący do chordofonów szarpanych, jest odmianą lutni powstałą w połowie XIX wieku w Niemczech. Pochodzi prawdopodobnie od gallichonu[1]. Największą popularność przeżywała w latach 1896 - 1939 w związku z popularnością ruchu Wandervogel[2]. Gdzieniegdzie wytwarzana jest do dziś [3]. Lutnia romantyczna strojona była jak gitara klasyczna[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVIII i XIX wieku zarówno lutnia jak i gitara przeszły szereg zmian konstrukcyjnych upodabniając się do siebie nawzajem (patrz gallichon). Powstanie lutni romantycznej było wynikiem kontynuacji tych zmian i unowocześniania konstrukcji lutni[5]. Wiązane wokół szyjki progi jelitowe zastąpiono metalowymi, wprowadzono mostek z kołkami do mocowania strun i dodatkowym prożkiem. Niektóre egzemplarze mają także, typowe dla gitary metalowe stroiki.[1]

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Lutnia romantyczna przypomina swą budową lutnię renesansową, lub gallichon. Pudło rezonansowe jest mocno wypukłe, zbudowane z klejonych ze sobą cienkich klepek (niektóre z późniejszych egzemplarzy mają pudła płaskie lub lekko tylko wypukłe)[6]. Płyta wierzchnia posiada otwór rezonansowy zamknięty wyciętą w płycie, ozdobną rozetą, często o motywach identycznych jak w lutniach renesansowych lub barokowych (czasem pojawiają się także motywy romantyczne lub historyzujące[7]). Podstrunnica zaopatrzona jest w metalowe progi i płyciny między progami, kilka najwyższych progów wykonanych jest z drewna i umieszczonych na płycie wierzchniej. Główka charakteryzuje się "barokowym" zawinięciem typowym dla gallichonu, może posiadać drewniane kołki do naciągania strun lub typowe, gitarowe, maszynki metalowe. Lutnia romantyczna posiada 6 pojedynczych strun[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]