Lwowski Pałac Sztuki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lwowski Pałac Sztuki
ilustracja
Państwo  Ukraina
Miejscowość Lwów
Adres ul. Kopernika 17
79018
Architekt Wasyl Kamenszczyk
Położenie na mapie Lwowa
Mapa lokalizacyjna Lwowa
Lwowski Pałac Sztuki
Lwowski Pałac Sztuki
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu lwowskiego
Lwowski Pałac Sztuki
Lwowski Pałac Sztuki
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Lwowski Pałac Sztuki
Lwowski Pałac Sztuki
Ziemia49°50′16″N 24°01′37″E/49,837778 24,026944
Strona internetowa

Lwowski Pałac Sztuki – galeria sztuki i centrum wystawiennicze we Lwowie, w dzielnicy Nowy Świat przy ulicy Mikołaja Kopernika 17.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Gmach został zaprojektowany przez Wasyla Kamenszczyka w 1987 roku na zlecenie Rady Miasta, w projektowaniu udział brał również zespół architektów, w skład którego wchodzili W. Kulikowski, W. Iwanski, Z. Pidlisny, I. Bilakowa. Styl budynku miał nawiązywać do mansardowego dachu pobliskiego pałacu Potockich i jego zdobień, posiada ozdobną barierkę z tralkami, oraz rzeźbę świętego Łukasza dłuta zespołu rzeźbiarzy: Dmytra Krwawycza, M. Posikiry i Ł. Jaremczuka.

Dane budynku[edytuj | edytuj kod]

Budowa rozpoczęła się w 1996 roku. Czterokondygnacyjny budynek posiada dwanaście sal wystawowych o łącznej powierzchni 3600 m². Najmniejsza sama ma 50,2 m², największa 795 m². Wysokość pomieszczeń jest zróżnicowana, najwyższe ma ok. 8 metrów. Część biurowo-konferencyjna ma powierzchnię 8700 m², sala konferencyjna posiada 200 miejsc przystosowanych do uczestnictwa w konferencji, prezentacji lub oglądania koncertów. Istnieje możliwość otworzenia sal wystawienniczych z terenem przylegającym do pałacu sztuki, co pozwala na umieszczanie części ekspozycji w plenerze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]