Lwy horodelskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lwy horodelskie – dwie wapienne rzeźby przedstawiające naturalnej wielkości kamienne lwy siedzące na postumentach. Rzeźby znajdują się w parku we wsi Horodło w województwie lubelskim.

Lwy horodelskie
Rodzaj

rzeźba

Data powstania

XVIII w.

Medium

skała wapienna

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Horodło

Lokalizacja

Park w Horodle

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ich powstanie datuje się na XVIII wiek. Niektóre ślady historyczne wskazują, że pierwotnie znajdowały się one na zamku króla Władysława Jagiełły w Horodle. Przed 1939 rokiem były ozdobą portyku nieistniejącego już dworu w Wieniawce[1] Od 1967 r. lwy odpoczywają w sercu parku - tam, gdzie kiedyś stał ratusz[2].

Lwy po renowacji

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Siedzące na postumentach podobizny lwów wykonane zostały z kamienia, dokładnie skały wapiennej. Cechują się elementami klasycznymi oraz antycznymi.

Odnowienie[edytuj | edytuj kod]

Lwy odnowiono w 2010 r. z powodu zbliżającego się 600-lecia podpisania Unii Horodelskiej i 150-lecia usypania kopca Unii Horodelskiej[3].

Lwy przed renowacją

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wieniawka [online], Polskie Zabytki [dostęp 2023-06-15].
  2. Dziedzictwo Kulturowe Gminy Horodło-Zabytki » Dziedzictwo Kulturowe Gminy Horodło-Zabytki [online], Dziedzictwo Kulturowe Gminy Horodło-Zabytki [dostęp 2023-06-15] (pol.).
  3. Horodło - Lwy Jagiełły. Atrakcje turystyczne Horodła. Ciekawe miejsca Horodła [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2023-06-15].