Lyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wąwóz Glen Lyn na rzece West Lyn
Ujście Lyn w Lynmouth
Kolejka klifowa Lynton - Lynmouth zasilana wodą z rzeki
Lyn 100 m przed ujściem do Kanału Bristolskiego

Lyn - rzeka w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwach Devon i Somerset. Bierze początek z połączenia się dwóch rzek: West Lyn i East Lyn, które łączą się w Lynmouth, kilkaset metrów przed ujściem do Kanału Bristolskiego. Łączna powierzchnia dorzecza Lyn wynosi 95 km²[1].

West Lyn[edytuj | edytuj kod]

Jest krótszym z dopływów. Źródła rzeki znajdują się w pobliżu wioski Barbrook na wyżynie Exmoor w hrabstwie Somerset na wysokości 300 m n.p.m. Przez większą część biegu West Lyn płynie przez teren hrabstwa Devon. Rzeka jest obiektem zainteresowania naukowego; po powodzi w r. 1952 zostały odsłonięte stare formy sedymentacyjne[1]. Na rzece zbudowana jest mała elektrownia wodna zaopatrująca w prąd Lynton i Lynmouth[2].

Z rzeki czerpana jest woda napędzająca wybudowaną w 1890 roku kolejkę klifową łączącą Lynton i Lynmouth[3]. Ustawa parlamentarna zapewnia spółce eksploatującej kolej bezpłatny dostęp do wody z rzeki[4].

East Lyn[edytuj | edytuj kod]

Wypływa w hrabstwie Somerset na poziomie 230 m n.p.m. w pobliżu wsi Hor Oak Water. Rzekę tworzą dwa dopływy: Oare Water i Badgeworthy Water[5]. 16 sierpnia 1952 po fali intensywnych opadów rzeką spłynęło 40 000 ton pni drzew, kamieni i brył ziemi naniesionych z terenu wyżyny Exmoor, które rzeka następnie wyrzuciła na brzeg u ujścia w Lynton i Lynmouth[6], doprowadzając do poważnego zniszczenia miasta oraz wiosek Barle, Exe, Heddon i Bray[7]. Poprzednia taka powódź miała miejsce w r. 1770. Na rzece możliwe jest uprawianie wędkarstwa.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Obie rzeki płyną przez teren Parku Narodowego Exmoor. Częściowo brzegami prowadzi szlak turystyczny Tarka Trail[8]. W Lynmouth rzeka przecina szlak South West Coast Path. W Lynton mieści się minimuzeum rzeki Power of Water.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b River Lyn SSSI citation sheet. [dostęp 9 grudnia 2009].
  2. Lynton & Lynmouth - The Power of Water (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].
  3. Daunting Hill. [dostęp 5 grudnia 2009].
  4. Lynton - Lynmouth Railway - Questions & Answers (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].
  5. Badgeworthy Water. [dostęp 2009-12-06].
  6. History of the River East Lyn (ang.). [dostęp 6 grudnia 2009].
  7. The 1952 Flood Disaster in Context (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].
  8. Tarka Trail (ang.). [dostęp 4 grudnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]