Lysefjorden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lysefjorden
Ilustracja
Widok na Lysefjorden z klifu Preikestolen
Państwo

 Norwegia

Wymiary

42 × 1 km

Miejscowości nadbrzeżne

Forsand, Lysebotn, Oanes, Lauvik

Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, w lewym dolnym rogu znajduje się punkt z opisem „Lysefjorden”
Ziemia58°59′N 6°14′E/58,983333 6,233333

Lysefjordenfiord w gminie Forsand, w południowo-zachodniej Norwegii. Nazwa w tłumaczeniu z norweskiego oznacza jasny fiord i ma związek z jasno zabarwionymi skałami granitowymi leżącymi po obu stronach. Długość fiordu wynosi 42 km. Turystów przyciągają skaliste klify o wysokości nierzadko przekraczającej 1000 m niemal pionowo opadające do zatoki. Szczególnie popularnym miejscem wycieczek jest klif Preikestolen oraz znajdujący się po przeciwległej stronie fiordu szczyt Kjerag.

Z uwagi na nieprzyjazny teren okolice fiordu są bardzo słabo zaludnione. Wzdłuż jego biegu znajdują się zaledwie dwie osady – miasteczko Forsand oraz wioska Lysebotn. W związku z tym, że zbocza są najczęściej zbyt strome do jazdy samochodem głównym środkiem komunikacji są łodzie. Wyjątkiem jest niecodzienna – bardzo kręta (27 ostrych zakrętów) i stroma – droga prowadząca z Lysebotn, która pokonuje różnicę poziomów wynoszącą około 900 m.

Duża część mieszkańców wioski Lysebotn, położonej na wschodnim końcu fiordu, jest zatrudniona w elektrowniach wodnych Nyse oraz Tjodan, wybudowanych w górach. W elektrowni Lyse woda spada z wysokości 620 m, napędzając turbiny o mocy 210 000 kW. W Tjodan – z wysokości 896 m (110 000 kW). Obie elektrownie produkują energię elektryczną dla ponad 100 tys. ludzi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]