Preikestolen
Preikestolen lub Prekestolen, w lokalnej tradycji Hyvlatonnå (dosł. ambona) – klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok. 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu[1]. Po drugiej stronie Lysefjordu znajduje się wierzchołek Kjerag, który jest również bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.
Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]
W lokalnej tradycji mieszkańcy nazywają wypiętrzoną skałę - Hyvlatonnå, co w tłumaczeniu oznacza ambonę. Nazwa jest odzwierciedleniem wyglądu i umiejscowienia skały, która mając płaski wierzchołek o wymiarach 25 x 25 metrów, przypomina mównicę, ambonę, na której licznie zbierają się turyści. [2]
Bezpośrednio na szczyt wiedzie pagórkowata droga o różnicy poziomu 350 m, i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony[3]. U podnóża szczytu znajduje się parking i budynki, w tym Norweskiego Towarzystwa Turystyki Górskiej (Norwegian Mountain Touring Association). Najszybciej można dostać się tu promem i samochodem z pobliskiego miasta Stavanger (ok. 1 godzina drogi).
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Norwegia 2008 - broszura informacyjna wydana przez Innowation Norway
- ↑ Norwegia: Preikestolen. Morze Północne, www.rejsomat.pl [dostęp 2019-02-10] (pol.).
- ↑ Karlsen, Gard. Trip to Preikestolen (Pulpit Rock) - May 2003. Retrieved 2008-08-18
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]