Preikestolen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
widok z Preikestolen
droga na preikestolen
Preikestolen oraz Lysefjord

Preikestolen lub Prekestolen, w lokalnej tradycji Hyvlatonnå (dosł. ambona) – klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok. 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu[1]. Po drugiej stronie Lysefjordu znajduje się wierzchołek Kjerag, który jest również bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

W lokalnej tradycji mieszkańcy nazywają wypiętrzoną skałę - Hyvlatonnå, co w tłumaczeniu oznacza ambonę. Nazwa jest odzwierciedleniem wyglądu i umiejscowienia skały, która mając płaski wierzchołek o wymiarach 25 x 25 metrów, przypomina mównicę, ambonę, na której licznie zbierają się turyści. [2]

Bezpośrednio na szczyt wiedzie pagórkowata droga o różnicy poziomu 350 m, i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony[3]. U podnóża szczytu znajduje się parking i budynki, w tym Norweskiego Towarzystwa Turystyki Górskiej (Norwegian Mountain Touring Association). Najszybciej można dostać się tu promem i samochodem z pobliskiego miasta Stavanger (ok. 1 godzina drogi).

tablica informacyjna preikestolen

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norwegia 2008 - broszura informacyjna wydana przez Innowation Norway
  2. Norwegia: Preikestolen. Morze Północne, www.rejsomat.pl [dostęp 2019-02-10] (pol.).
  3. Karlsen, Gard. Trip to Preikestolen (Pulpit Rock) - May 2003. Retrieved 2008-08-18

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]