Preikestolen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok z Preikestolen
Droga na preikestolen
Preikestolen oraz Lysefjord

Preikestolen lub Prekestolen, w lokalnej tradycji Hyvlatonnå (dosł. ambona) – klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, w rejonie Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok. 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu[1]. Po drugiej stronie Lysefjordu znajduje się wierzchołek Kjerag, który jest również bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

W lokalnej tradycji mieszkańcy nazywają wypiętrzoną skałę „Hyvlatonnå”, co w tłumaczeniu oznacza ambonę. Nazwa jest odzwierciedleniem wyglądu i umiejscowienia skały, której płaski wierzchołek przypomina mównicę, ambonę, na której licznie zbierają się turyści[2].

Bezpośrednio na szczyt wiedzie pagórkowata droga o różnicy poziomów 350 m i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje w obie strony ok. 3-4 godzin[3]. U podnóża szczytu znajdują się parking i budynki, w tym jeden należący Norweskiego Towarzystwa Turystyki Górskiej (Den Norske Turistforening). Najszybciej można dostać się tu promem i samochodem z pobliskiego miasta Stavanger (ok. 0,5 h drogi).

Tablica informacyjna preikestolen

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norwegia 2008 - broszura informacyjna wydana przez Innowation Norway
  2. Norwegia: Preikestolen. Morze Północne [online], www.rejsomat.pl [dostęp 2019-02-10] (pol.).
  3. Karlsen, Gard. Trip to Preikestolen (Pulpit Rock) - May 2003. Data dostępu 2008-08-18

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]