Mój łagodny bliźniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mój łagodny bliźniak
Mein sanfter Zwilling
Autor

Nino Haratischwili

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

2011

Wydawca

Frankfurter Verlagsanstalt

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2013

Wydawca

Muza

Przekład

Małgorzata Bochwic-Ivanovska

Mój łagodny bliźniak (niem. Mein sanfter Zwilling) – powieść gruzińskiej pisarki Nino Haratischwili, wydana w 2011 roku w Niemczech. Opowieść o miłości między dwojgiem ludzi, którzy nie mogą się kochać, dla których uczucia nie ma miejsca na tym świecie[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohaterami powieści są Stella i Ivo, przybrane rodzeństwo. Poznali się w dzieciństwie, gdy ojciec dziewczynki rozpoczął romans z matką Ivo. Początkowo byli tylko dwójką dzieci, towarzyszami zabaw. Z czasem stali się kimś więcej, by w końcu przekonać się, że nie potrafią bez siebie żyć. To stało się przyczyną dramatu i nieuchronnego rozstania[2][3]. Stella wyszła za mąż, urodziła dziecko, osiągnęła wysoką pozycję w pracy, jako redaktorka w gazecie. Wydawało się, że zapomniała o przeszłości. Po siedmiu latach, jednak znów w jej życiu pojawił się Ivo[4]. Razem wyjeżdżają do Gruzji, gdzie próbują znaleźć odpowiedzi na wszystkie dręczące ich pytania i uporać się z przeszłością[3]. To historia nie o miłości, ale chorobie zwalającej z nóg, obezwładniającej, bezwzględnej i niszczącej. Łączące bohaterów uczucie zmusza, aby podążali za nim, choć cały świat krzyczy, że popełniają największy błąd, za który zapłacą wysoką cenę. Bliskość ich dusz jest niemożliwa do zniesienia, jest karą i cierpieniem[4][5].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nino Haratischwili dzięki książce Mój łagodny bliźniak została laureatem Hotlist 2011 – nagrody przyznawanej przez niezależnych wydawców z Austrii, Niemiec i Szwajcarii[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mein sanfter Zwilling. Goodreads.com. [dostęp 2019-05-11]. (niem.).
  2. Mój łagodny bliźniak. Znak.com.pl. [dostęp 2019-05-11].
  3. a b Immerwährende Nähe. Literatur Kritik. [dostęp 2019-05-11]. (niem.).
  4. a b „Mój łagodny bliźniak” Nino Haratischwili - recenzja. Oblicza Kultury. [dostęp 2019-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-11)].
  5. Mein sanfter Zwilling. Perlentaucher.de. [dostęp 2019-05-11]. (niem.).
  6. Ewelina Tondys: Kobieta, której wszystko się udaje. Rozmowa z Nino Haratischwili. Bookeriada. [dostęp 2019-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]