Małgorzata von Waldeck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Małgorzata von Waldeck (ur. 1533, zm. 15 marca 1554 w Brukseli) – była drugą córką i szóstym dzieckiem hrabiego Filipa IV Waldeck-Wildungen (1493-1574) i jego pierwszej żony Małgorzaty Ostfriesland (1500-1537) .

Heski nauczyciel i etnograf Eckhard Sander wykorzystując historię i postać Małgorzaty napisał "Bajkę o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach". Według dokumentów znajdujących się w miejskich archiwach Wildungen Małgorzata była znana z wyjątkowej urody i miała (podobnie jak Śnieżka) surową macochę Katarzynę z Hatzfeld (zm. 1546). Kiedy Małgorzata miała około 16 lat, ojciec wysłał ją Marii Kastylijskiej siostry cesarza Karola V i gubernatorki Niderlandów do Brukseli, gdzie jak miał nadzieję uda się zawiązać korzystny mariaż. Małgorzata bez problemów przeszła Siedmiogórze do Renu. W jej orszaku znajdowali się m.in. Lamoral hrabia Egmond i książę Filip, syn cesarza, który starał się o rękę Małgorzaty. Stan zdrowia hrabianki pogarszał się z dnia na dzień aż zmarła dnia 15 marca 1554 w wieku 21 lat. W kronice domu Waldeck istnieje wzmianka, że podtruwana była arszenikiem. Dowodzi tego między innymi jej chwiejne pismo w testamencie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eckhard Sander: Schneewittchen, Märchen oder Wahrheit, ein lokaler Bezug zum Kellerwald. Wartberg Verlag, Gudensberg-Gleichen 1994, ​ISBN 3-86134-163-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]