Małgorzata ze Šternberka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb rodowy Šternberków

Małgorzata ze Šternberka, cz. Markéta ze Šternberka (?- po 5 czerwca 1365) była księżną bytomską i magnatką morawską.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Małgorzata była jedyną córką morawskiego magnata Jarosława ze Šternberka i jego drugiej żony Małgorzaty z Bíliny. Niewiele wiadomo o jej młodości, poza tym, że miała czterech braci: Zdenka i Smila (przyrodni z pierwszego małżeństwa Jarosława z Elišką), oraz Aleša i Jana.

W dniu 14 lutego 1347 Małgorzata wyszła za mąż za syna księcia bytomskiego i kozielskiego Władysława- Bolesława. Małżeństwo to przetrwało jedynie 8 lat, gdyż młody książę (władający księstwem od 1352) zmarł nagle w tajemniczych okolicznościach w roku 1355, towarzysząc w wyprawie do Rzymu królowi Karolowi IV. Małgorzata - zgodnie z umową zawartą jeszcze przez księcia Władysława z królem - rozpoczęła samodzielne rządy w księstwie, które stało się jej oprawą wdowią (umowa dopuszczała dziedziczenie przez kobiety w razie braku męskich potomków). Jednak treść układu stała się pretekstem do wysunięcia roszczeń do księstwa przez księcia oleśnickiego Konrada I (był żonaty z Eufemią, przyrodnią siostrą księcia Bolesława) i księcia cieszyńskiego Kazimierza I (wysuwał swoje roszczenia jako opiekun córek Bolesława). Konradowi I udało się już w 1355 zająć część kozielską księstwa, a 8 grudnia 1357 obaj książęta zawarli porozumie (ostateczne rozstrzygnięcia zapadły jednak dopiero w 1369), które usunęło Małgorzatę z jej oprawy.

W 1360 Małgorzata wydała swoją najstarszą córkę Elżbietę, za nowego księcia cieszyńskiego- Przemysława I, który tym samym umocnił swoje prawa do Księstwa Bytomskiego. Sama księżna zmarła po 5 czerwca 1365 i nie wiadomo gdzie została pochowana.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Z małżeństwa z Bolesławem bytomskim, księżna miała trzy córki:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Genealogia Małgorzaty i jej rodu (cze.)