Ma Chengyuan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Ma.
Ma Chengyuan
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 马承源
Pismo tradycyjne 馬承源
Hanyu pinyin Mǎ Chéngyuán
Wade-Giles Ma Ch’eng-yüan

Ma Chengyuan (ur. 3 listopada 1927, zm. 25 września 2004) – chiński historyk sztuki, muzealnik, zasłużony dla ratowania starożytnych eksponatów w okresie rewolucji kulturalnej.

W pracy naukowej koncentrował się na starożytnych chińskich brązach i był uznanym autorytetem w tej dziedzinie; opublikował ponad 80 książek i artykułów[1].

Od 1952 roku był związany z Muzeum w Szanghaju; do 1966 zgromadzono tam ponad 13 tysięcy eksponatów: starożytnych brązów chińskich, malowideł, porcelany, kaligrafii, wyrobów z jadeitu oraz mebli i wytworów rzemiosła artystycznego. Pracując niemal od początku istnienia muzeum Ma Chengyuan pracował nad stworzeniem i uporządkowaniem zbioru[2].

W okresie rewolucji kulturalnej zbiory Muzeum – podobnie jak zbiory prywatnych kolekcjonerów – zostały narażone na zniszczenie; członkowie Czerwonej Gwardii niszczyli wszelkie pozostałości kultury z epoki przed powstaniem ChRL. Dla ratowania kolekcji muzealnej Ma Chengyuan spędzał w muzeum większość czasu, a także uciekł się do podstępu – nakazał obwiesić muzeum rewolucyjnymi sloganami, a jego pracownikom przebrać się w mundury Czerwonej Gwardii; interweniował też w przypadkach rabunku prywatnych zbiorów[2].

Ostatecznie został pojmany przez hunwejbinów. Próbowano wymusić na nim przyznanie się do handlowania muzealnymi eksponatami w celu uzyskania osobistych korzyści. Ma nie przyznał się jednak do winy; ostatecznie skazano go na zesłanie do obozu pracy[3]. W 1972 roku z okazji wizyty Richarda Nixona w Chinach został uwolniony i sprowadzony z powrotem do muzeum celem przygotowania wystawy którą będzie zwiedzał amerykański prezydent[3].

Od 1985 roku był dyrektorem szanghajskiego muzeum[2]. Doprowadził do wybudowania nowego budynku dla instytucji, otwartego w 1996 roku[3]. Jednocześnie zbiory muzeum pod dyrekcją Ma Chengyuana wzrosły do ponad 200 tysięcy eksponatów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art protector Ma Chengyuan died aged 77 (ang.). icm.gov.mo. [dostęp 20 czerwca 2010].
  2. a b c d Ma Chengyuan, 77, President of Shanghai Museum, Dies (ang.). nytimes.com. [dostęp 20 czerwca 2010].
  3. a b c Ma Chengyuan, 77; Protected Art From Red Guards (ang.). latimes.com. [dostęp 20 czerwca 2010].