Maciej Danek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Maciej Danek (ur. w 1965 w Chrzanowie) – polski poeta, kompozytor i pieśniarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W czasie studiów w latach 1986–1992 związany z krakowskim środowiskiem piosenki studenckiej, w szczególności z grupą młodych artystów skupionych wokół krakowskiego klubu „Pod Jaszczurami”.

Od debiutu w roku 1986 do roku 1992 Maciej Danek brał czynny udział w życiu kulturalnym środowisk akademickich, śpiewając swe piosenki na scenach krakowskich klubów studenckich, jak również występując poza Krakowem. Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

W roku 1989 ukazał się tomik Piosenki zawierający teksty Macieja Danka i Tadeusza Kroka wydany przez KWA Alma-Art; w roku 1992 – wydana nakładem Pomatonu kaseta Macieja Danka i Tadeusza Kroka Znowu Wracam, z piosenkami Wojtka Belona. Tomik Biały Wiersz – Wiersze i Piosenki, wydany w roku 2004, podsumowuje dotychczasową działalność autora.

Od roku 1992 Maciej Danek mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Laureat nagród i wyróżnień na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach piosenkarskich, między innymi na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w roku 1989 (druga nagroda) i Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie w roku 1987 (druga nagroda). Laureat głównej nagrody Przeglądu Piosenki Beskidzkiej w Rzeszowie. Dwukrotny laureat Stypendium im. Wojtka Bellona.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]