Madżong jednoosobowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plansza na początku gry

Madżong, Mahjong jednoosobowy (ang. mahjong solitaire) – gra, w której zadaniem gracza jest usuwanie par jednakowych płytek z planszy, aż do całkowitego jej oczyszczenia. Wzory płytek pochodzą z chińskiej gry madżong[1].

Na początku gry 144 płytki są tasowane, po czym zostają ułożone w określony, składający się z kilku warstw wzór początkowy. Gracz po kolei usuwa z planszy pary jednakowych płytek. Usuwać można jednak tylko płytki, które nie są zablokowane, tzn. żadna inna płytka nie znajduje się bezpośrednio na usuwanej (nawet częściowo) oraz z lewej lub z prawej strony nie ma sąsiada (innej płytki). Wszystkie płytki biorące udział w grze występują w czterech egzemplarzach, poza płytkami z dwóch specjalnych grup (kwiaty i pory roku), które występują po jednym egzemplarzu, wobec czego można je usuwać w dowolnych kombinacjach (dowolne dwie płytki z grupy stanowią poprawną parę). Gra kończy się, gdy zdjęte zostaną wszystkie płytki bądź gdy gracz nie ma dalszej możliwości ruchu[1].

Madżong jednoosobowy powstał prawdopodobnie w 1981 roku, jako gra komputerowa stworzona przez Brodiego Lockarda na University of Illinois[2]. W kolejnych latach powstało wiele innych komputerowych wersji tej gry. Do najbardziej znanych należą Shanghai, wydana w 1986 roku przez firmę Activision, oraz Taipei, dołączona w 1990 roku do zestawu Microsoft Entertainment Pack[3]. W grę można też oczywiście grać bez komputera, za pomocą zwykłych kamieni do madżonga[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c T. Stam, Solving Mahjong Solitaire Positions, praca licencjacka, Universiteit Maastricht, 4 grudnia 2007.
  2. Solitaire and Variations of. W: John Barnhill: Encyclopedia of Play in Today's Society. Rodney P. Carlisle (red.). SAGE Publications, Inc., 2009, s. 668. ISBN 978-1-4129-6670-2.
  3. Cossairt, Travis J., Grubbs, W. Tandy. Chemical Mahjong. „Journal of Chemical Education”. 88, s. 841-842, 2011. DOI: 10.1021/ed100900m.