Activision

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Activision
Activision
Forma prawna Spółka akcyjna (NASDAQ: ATVI)
Data założenia 1979
Lokalizacja Santa Monica, Kalifornia
Branża Gry komputerowe
Produkty serie gier Quake, Doom, Tony Hawk's, Soldier of Fortune, Call of Duty oraz na podstawie filmów: James Bond, Spider-Man, X-Men
brak współrzędnych
Strona internetowa

Activision, Inc.wydawca i producent gier komputerowych. Firma została założona 1 października 1979. Ich pierwsze produkty były wydawane na kartridżach na konsolę Atari 2600. Obecnie jest drugim (po Electronic Arts) co do wielkości wydawcą gier komputerowych i wideo na świecie.

Na początku grudnia 2007 r. ogłoszono fuzję koncernu Vivendi Games, którego częścią jest Blizzard Entertainment z Activision, której rezultatem jest Activision Blizzard.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za powstanie Activision odpowiadali byli programiści Atari, tacy jak David Crane, Larry Kaplan, Alan Miller, czy Bob Whitehead - ta czwórka programistów była odpowiedzialna za połowę kartridży z grami wypuszczanymi przez Atari - skonfliktowani z prezesem firmy, Rayem Kassarem. Activision było pierwszą niezależną od platformy firmą tworzącą gry (third-party developer). W 1982 roku wypuściła grę Pitfall, drugą najlepiej sprzedającą się pozycję na A2600[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Przypisy

  1. Piotr Mańkowski: Cyfrowe marzenia. Historia gier komputerowych i wideo. Trio, sierpień 2010. ISBN 978-83-7436-228-3.