Activision

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Activision
Activision
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1 października 1979
Lokalizacja Santa Monica, Kalifornia
Siedziba Santa Monica
Prezes Robert A. Kotick
Branża gry komputerowe
Produkty serie gier Tony Hawk’s, Soldier of Fortune, Call of Duty oraz na podstawie filmów: James Bond, Spider-Man, X-Men
Symbol akcji NASDAQ: ATVI
Strona internetowa

Activision, Inc.wydawca i producent gier komputerowych. Firma została założona 1 października 1979. Ich pierwsze produkty były wydawane na kartridżach na konsolę Atari 2600. Obecnie jest drugim (po Electronic Arts) co do wielkości wydawcą gier komputerowych i wideo na świecie.

Na początku grudnia 2007 r. ogłoszono fuzję koncernu Vivendi Games, którego częścią jest Blizzard Entertainment z Activision, której rezultatem jest Activision Blizzard.

Historia[edytuj]

Activision założyli byli programiści Atari, tacy jak David Crane, Larry Kaplan, Alan Miller, czy Bob Whitehead – ta czwórka była odpowiedzialna za połowę kartridży z grami wydawanymi przez Atari[potrzebny przypis] – skonfliktowani z prezesem firmy, Rayem Kassarem. Activision była pierwszą niezależną od platformy firmą tworzącą gry (third-party developer). W 1982 roku wydała grę Pitfall, drugą najlepiej sprzedającą się pozycję na A2600[1].

Przypisy

  1. Piotr Mańkowski: Cyfrowe marzenia. Historia gier komputerowych i wideo. Trio, sierpień 2010. ISBN 978-83-7436-228-3.

Linki zewnętrzne[edytuj]