Maemo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maemo
Logo Maemo
Logo programu
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Nokia

Architektura

ARM

Aktualna wersja

5.0 PR 1.3
(25 października 2010; ponad 13 lat temu)

Jądro

monolityczne

Licencja
Typ pakietów

DEB

Strona internetowa

Maemo – platforma oprogramowania stworzona przez Nokię na potrzeby smartfonów i tabletów. System powstał w oparciu o dystrybucję GNU/Linuksa Debian. Na platformę składa się system operacyjny Maemo i SDK.

Maemo oparte jest w większości na oprogramowaniu open source i zostało stworzone przez Maemo Devices (dział Nokii) we współpracy z wieloma projektami open source, takimi jak Linux, Debian czy GNOME. Większość elementów interfejsu użytkownika, Framework i biblioteki pochodzą z projektu GNOME. Maemo korzysta z menedżera okien Matchbox i graficznego interfejsu użytkownika Hildon.

Interfejs użytkownika w Maemo 4 jest podobny do tych z urządzeń mobilnych. Występuje w nim ekran startowy (home screen), który jest swego rodzaju punktem wyjścia z którego można uzyskać dostęp do aplikacji czy ustawień. Ekran startowy podzielony jest na obszary uruchamiania aplikacji, pasek menu i spory obszar przeznaczony na różnego typu gadżety.

Interfejs Maemo 5, obecnego w Nokii N900, jest nieco inny. Pasek informacyjny i obszar powiadomienia są na stałe zadokowane w górnej krawędzi ekranu, a na czterech pulpitach można dowolnie rozmieszczać skróty i gadżety.

Dla platformy Maemo 5 stworzono około 1700 aplikacji dodatkowych (w zdecydowanej większości bezpłatnych i dostępnych na zasadach „Open Source” – otwartego kodu źródłowego)[1].

Maemo 6 nigdy nie zostało wydane. W 2011 roku, we współpracy z Linux Foundation oraz Intelem, Nokia stworzyła nowy system MeeGo. Nowy system pojawił się na rynku w czerwcu 2011 w telefonie Nokia N9[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maemo Software and News, My-Maemo.com, 6 lipca 2017 [dostęp 2022-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-06].
  2. Introducing the Nokia N9: all it takes is a swipe!, Nokia Conversations - The official Nokia Blog, 21 czerwca 2011 [dostęp 2022-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2011-06-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]