Maemo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maemo
Rodzina systemów operacyjnych Linux
Logo
Logo systemu
Producent Nokia
Platforma sprzętowa Architektura ARM
Aktualna wersja 5.0 PR 1.3
Wydana 25 października 2010
Aktualna wersja
testowa
7.0
Wydana 30 marca 2012
Jądro monolityczne
Typ pakietów DEB
maemo.org

Maemo – platforma oprogramowania stworzona przez Nokię na potrzeby smartfonów i tabletów. System powstał w oparciu o dystrybucję Linuksa Debian. Na platformę składa się system operacyjny Maemo i SDK.

Maemo oparte jest w większości na oprogramowaniu open source i zostało stworzone przez Maemo Devices (dział Nokii) we współpracy z wieloma projektami open source, takimi jak Linux, Debian czy GNOME. Większość elementów interfejsu użytkownika, Framework i biblioteki pochodzą z projektu GNOME. Maemo korzysta z menedżera okien Matchbox i graficznego interfejsu użytkownika Hildon.

Interfejs użytkownika w Maemo 4 jest podobny do tych z urządzeń mobilnych. Występuje w nim ekran startowy (home screen), który jest swego rodzaju punktem wyjścia z którego można uzyskać dostęp do aplikacji czy ustawień. Ekran startowy podzielony jest na obszary uruchamiania aplikacji, pasek menu i spory obszar przeznaczony na różnego typu gadżety.

Interfejs Maemo 5, obecnego w Nokii N900, jest nieco inny. Pasek informacyjny i obszar powiadomienia są na stałe zadokowane w górnej krawędzi ekranu, a na czterech pulpitach można dowolnie rozmieszczać skróty i gadżety.

Do chwili obecnej[kiedy?] dla platformy Maemo 5 stworzono około 1800 aplikacji dodatkowych (w zdecydowanej większości bezpłatnych i dostępnych na zasadach "Open Source" - otwartego kodu źródłowego)[1].

Maemo 6 trafiło na rynek jako MeeGo "Harmattan".

Obecnie trwają prace nad Maemo 7[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]