Maison de Balzac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maison de Balzac
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Data założenia 1949
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Maison de Balzac
Maison de Balzac
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Maison de Balzac
Maison de Balzac
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Maison de Balzac
Maison de Balzac
Ziemia48°51′19″N 2°16′51″E/48,855278 2,280833
Strona internetowa

Maison de Balzac – dom-muzeum oraz była rezydencja francuskiego pisarza Honoré de Balzaca. Muzeum znajduje się w 16. dzielnicy Paryża na ulicy rue Raynouard pod numerem 47. Wstęp jest darmowy. Opłata pobierana jest tylko w trakcie trwania tymczasowych ekspozycji.

Skromna rezydencja z ogrodem oraz dziedzińcem usytuowana jest w paryskim okręgu Passy położonym niedaleko Lasku Bulońskiego. Balzac wynajmował w tej posiadłości mieszkanie w latach 1840-1847. W 1949 roku władze Paryża nabyły budynek i założyły w nim muzeum literackie.

Ze wszystkich domów, posiadłości oraz mieszkań, w których mieszkał Balzac, jedynie Maison de Balzac przetrwał do dnia dzisiejszego.

Pięciopokojowy apartament Balzaka znajduje się na najwyższym piętrze budynku. Wejście na piętro znajduje się od ogrodu posiadłości. Tu właśnie powstawał słynny cykl powieściowy Balzaka, Komedia ludzka. W zbiorach muzeum znajdują się rzeczy codziennego użytku należące do Balzaka, w tym m.in. krzesło i biurko w jego sypialni oraz zestaw do parzenia kawy i herbaty otrzymany od jego przyjaciółki Zulmy Carraud w 1832 roku.

W muzeum znajduje się także unikatowy dagerotyp Balzaka autorstwa Louisa-Auguste Bissona oraz portrety olejne Balzaka, jego matki i ojca.

Od 1971 roku na parterze rezydencji mieści się biblioteka zawierająca oryginalne powieści, ilustracje oraz manuskrypty wykonane lub podpisane przez Balzaka. Gromadzi również wycinki oraz artykuły poświęcone Balzakowi w ówczesnych dziennikach i czasopismach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]