Makar sankranti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dekoracja z okazji sankranti/pongal
Krowa udekorowana z okazji sankranti

Makara sankranti (sanskryt: मकर संक्रान्ति) – święto hinduskie, obchodzone w dzień, w którym Słońce przechodzi na północną półkulę. W przeciwieństwie do innych świąt w Indiach, których data obliczana jest na podstawie kalendarza księżycowego, Makar sankranti wypada zawsze 14 stycznia. Dzień ten uważany jest za jeden z najbardziej pomyślnych w roku[1]. Święto związane jest z kultem Słońca (symbol światła i rozumu) oraz Saraswati[2] , bogini mądrości.

Znaczenie astrologiczne[edytuj | edytuj kod]

Słowo makara oznacza znak koziorożca, sankranti to dosłownie „przejście” (chodzi o przejście Słońca w nowy znak zodiaku). W ciągu roku jest więc 12 momentów określanych jako sankranti, zaś przejście w znak koziorożca jest szczególnie ważne, gdyż rozpoczyna sześciomiesięczny pomyślny okres, sprzyjający osiąganiu życiowych celów. Święto obchodzone jest w całych Indiach pod różnymi nazwami (np. w Tamil Nadu odpowiada mu Pongal), a także w niektórych innych krajach Azji.

Zwyczaje związane z Makar sankranti[edytuj | edytuj kod]

Sposób świętowania może się znacznie różnić w zależności od regionu i kraju. Do najbardziej rozpowszechnionych tradycji należy puszczanie latawców, dekorowanie krów oraz rytualne karmienie zwierząt.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Makar Sankranti 2018, Makar Sankranti Festival, Makar Sankranti, www.festivalsofindia.in [dostęp 2017-11-25].
  2. D.Fraid: Tragedia w czasie religijnego święta. www.azjapacyfik.pl, 2010-1. [dostęp 2010-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-15)]. (ang.).