Przejdź do zawartości

Mammo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mammo
Gatunek

komedia romantyczna, musical,

Data premiery

1994

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi

Czas trwania

130 min

Reżyseria

Shyam Benegal

Scenariusz

Khalid Mohamed,
Shama Zaidi,
Javed Siddiqui

Główne role

Farida Jalal
Surekha Sikri
Rajit Kapoor

Muzyka

Vanraj Bhatia

Produkcja

Raj Pius

Dystrybucja

NFDC

Nagrody
3 nagrody

Mammo to indyjski dramat z 1994 roku zrealizowany przez reżysera artystycznego kina Shyam Benegala. W roli tytułowej Farida Jalal, u jej boku Surekha Sikri i Rajit Kapur.

To pierwszy z filmów muzułmańskiej trylogii Shym Benegala. Kolejne to Sardari Begum (1996) i Zubeidaa (2001), a dziesięć lat później Benegal zrealizował Well Done Abba (2010). W filmie gazel - Yeh Faasle

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

13-letni muzułmański chłopiec, Riyaz (Amit Phalke) żyje w Mumbaju przekonany, że oboje rodziców stracił w wypadku samochodowym. Wychowuje go wciąż na wszystko narzekająca babka Fayyazi (Surekra Sikri). Pewnego dnia życie ich zmienia się wraz z nagłym przyjazdem z Pakistanu jej siostry Memoody Begum zwanej Mammo (Farida Jalal). Chłopcu nie pasuje obecność głośnej, zagadującej do każdego człowieka, entuzjastycznej ciotki. Wstydzi się jej przed bogatszymi od siebie kolegami z chrześcijańskiej szkoły. Z czasem jednak okazuje się, że Mammo jest, komu może się on zwierzyć ze swoich marzeń o pisaniu, kto słucha go z miłością i zrozumieniem, kto wybacza mu jego błędy czy słabości. On sam też poznaje historię jej życia. Mammo wyszła za mąż za człowieka z Lahore. Po podziale Indii w 1947 roku muzułmanie z Lahore stali się automatycznie obywatelami Pakistanu. Mammo przeżyła tam mimo bezdzietności szczęśliwy czas z mężem. Gdy zmarł, nie broniona przez nikogo Mammo stała się obiektem upokorzeń ze strony jego rodziny. Przyjechała więc do Mumbaju, by zamieszkać z siostrą, ale dla Indii – mimo że urodziła się w Panipacie, 90 km od Delhi – Mehmooda Begum Anwar Ali pozostaje obywatelką Pakistanu z czasową wizą – zagrożoną deportacją.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]