Manefa (Skopiczewa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Manefa
Marija Skopiczewa
Schimniszka
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1918
Siewriuki

Data i miejsce śmierci

25 lutego 1984
Siewriuki

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Manefa, imię świeckie Maria Skopiczewa, w prawosławnej hagiografii – Manefa Homelska (ur. 1 kwietnia 1918 w Siewriukach, zm. 25 lutego 1984 tamże) – białoruska mniszka prawosławna, święta prawosławna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z chłopskiej rodziny Władimira i Glikierii Skopiczewych. Od wczesnego dzieciństwa była częściowo sparaliżowana, niezdolna do chodzenia[1][2]. Była wychowywana w głęboko religijnej atmosferze, ostatecznie w młodym wieku wstąpiła do monasteru Tichwińskiej Ikony Matki Bożej w Czonkach[2]. Była jedną z ostatnich osób, które przyjęły postrzyżyny mnisze z rąk schiihumena Makarego, mnicha z Pustelni Optyńskiej, a następnie jej ojca duchowego[2]. Następnie została schimniszką[3]. Monaster, w którym żyła, został zlikwidowany po rewolucji październikowej[4]. W czasie II wojny światowej zamieszkała w domu wierzącego małżeństwa, zaś po jej zakończeniu wróciła do rodzinnych Siewriuków. Tam przyjmowała wiernych przybywających do niej z prośbami o modlitwę i radę duchową[1].

Według prawosławnej tradycji była obdarzona zdolnością jasnowidzenia, znała ukryte myśli i zamiary odwiedzających ją ludzi, przewidywała przyszłość i uzdrawiała. Otrzymywane od wiernych dary rozdawała potrzebującym[2].

Zmarła w 1984. Jej grób był celem pielgrzymek, miało na nim dochodzić także do uzdrowień. W 2006 relikwie mniszki zostały ekshumowane i wystawione dla kultu w soborze Świętych Piotra i Pawła w Homlu[2]. Rok później Manefa została kanonizowana[1]. Ceremonii przewodniczył metropolita miński i słucki, egzarcha Białorusi Filaret[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]