Przejdź do zawartości

Manolis Piławow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Manolis Piławow
Маноліс Пілавов
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Manolis Wasylowycz Piławow

Data i miejsce urodzenia

23 marca 1964
Tetri Ckaro

Burmistrz Ługańska
Okres

od 2 grudnia 2014

Przynależność polityczna

Partia Regionów

Poprzednik

Serhij Krawczenko

Odznaczenia
Bohater Ługańskiej Republiki Ludowej

Manolis Wasylowycz Piławow (ukr. Маноліс Васильович Пілавов, ur. 23 marca 1964 w Tetri Ckaro[1]) – separatysta i polityk nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej, od 2014 roku w ramach ŁRL szef administracji miasta Ługańska. Jest prezesem klubu piłkarskiego Zoria Ługańsk i prezesem Związku Piłki Nożnej w Ługańsku.

Od 2015 roku jest poszukiwany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1981 roku ukończył Wyższą Szkołę Budowlaną w Woroszyłowgradzie[1]. Następnie uzyskał dyplom z budownictwa rolniczego w Instytucie Rolniczym w Ługańsku[1]. Następnie służył w Armii Radzieckiej[1]. Od października 1990 roku był prezesem spółdzielni mieszkaniowej w dzielnicy żowtniewskiej, a w 1998 roku został zastępcą kierownika wydziału mieszkalnictwa Miejskiego Komitetu Wykonawczego w Ługańsku[1]. W 2001 roku ukończył studia na wydziale administracji publicznej Wschodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowym[1]. Od czerwca 2002 roku był dyrektorem generalnym Regionalnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Luhanskvoda[1].

W 2009 roku został prezesem Związku Piłki Nożnej w Ługańsku[1]. Po przekazaniu przez Marynę Bukajewą praw na klub Zoria Ługańsk miejskim władzom, we wrześniu tego samego roku został wybrany jego prezesem[2].

Działalność polityczna

[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku został pierwszym zastępca przewodniczącego Rady Miasta Ługańsk[1]. W kwietniu 2002 roku został powołany na zastępcę burmistrza Ługańska ds. działalności organów wykonawczych[1]. W lutym 2004 roku został wiceprzewodniczący Kamennobrodskiej Rady Rejonowej w Ługańsku[1]. W kwietniu 2006 roku mianowano go pierwszym zastępcą burmistrza Ługańska[1]. Dołączył do Partii Regionów[3]. W wyborach samorządowych w 2010 roku został wybrany radnym Ługańska[3].

W 2014 roku wspierał powstanie prorosyjskiej, separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej[1]. W sierpniu tego samego roku, po zatrzymaniu Serhija Krawczenki przez żołnierzy ukraińskich (w trakcie podjętej przez niego próby ucieczki z obwodu ługańskiego) przejął obowiązki burmistrza[1][4]. 2 grudnia tego samego roku przewodniczący nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnicki mianował szefem administracji miasta Ługańsk[1].

Od 2015 roku, na podstawie art. 258 Kodeksu karnego Ukrainy jest poszukiwany przez Służbę Bezpieczeństwa jako aktywny członek nielegalnej formacji zbrojnej[5]. W lipcu 2018 roku Prokuratura Generalna złożyła do sądu wniosek o przeprowadzenie wobec Piławowa dochodzenia, zarzucając mu współudział w naruszaniu integralności terytorialnej Ukrainy, zdradę oraz nielegalne zajęcie budynków administracji państwowych i publicznych[6].

Odznaczenia i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
  • Order Bohatera Ługańskiej Republiki Ludowej II klasy (2015)[7]

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, para ma dwóch synów[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]