María de la Paz de Borbón

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria de la Paz Burbon
María de la Paz Juana Amelia Adalberta Francisca de Paula Juana Bautista Isabel Francisca de Asis
Ilustracja
Maria de la Paz Burbon (1917)
infantka hiszpańska
Dynastia

Burbonowie

Data i miejsce urodzenia

23 czerwca 1862
Madryt

Data i miejsce śmierci

4 grudnia 1946
Monachium

Ojciec

Franciszek de Asís Burbon

Matka

Izabela II Hiszpańska

Mąż

Ludwik Ferdynand Bawarski

Dzieci

Ferdynand Hiszpański,
Adalbert Bawarski,
Pilar Bawarska

María de la Paz de Borbón (ur. 23 czerwca 1862 w Madrycie, zm. 4 grudnia 1946 w Monachium) – infantka hiszpańska, druga córka królowej Izabelli II i jej męża Francisco de Asís de Borbón, hrabiego Kadyksu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Pałacu Królewskim w Madrycie. Była drugą córką królowej Izabelli II i jej męża Francisco de Asís de Borbón, hrabiego Kadyksu. Jej starszą siostrą była Izabela, księżniczka Asturii, a starszym bratem – król Alfons XII. Prawdopodobnie jej ojcem nie był mąż królowej Izabeli II (który był homoseksualny), a jej kochanek – Miguel Tenorio de Castilla, również potencjalny ojciec jej młodszej siostry, infantki Eulalii.

2 kwietnia 1883 poślubiła w Madrycie księcia Ludwika Ferdynanda Bawarskiego, który jako syn Adalberta Wilhelma, księcia Bawarii, i infantki Amalii del Pilar Burbon (siostry Franciszka, hrabiego Kadyksu) był jej bratem ciotecznym. Z małżeństwa pochodziło troje dzieci:

  • Ferdynand Hiszpański, książę Bawarii (1884–1958), urodzonego i od 1905 osiadłego na stałe w Madrycie, męża Marii Teresy, która jako córka Alfonsa XII była jego siostrą cioteczną,
  • Adalbert Bawarski (1886–1970), mąż hrabiny Augusty Seefried (para miała 2 synów i mieszkała w Niemczech),
  • Pilar Bawarska (1891–1987), niezamężna.