Przejdź do zawartości

Maria (Komstadius)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria
Sofia Komstadius
Schimniszka
Kraj działania

Polska

Data urodzenia

1874

Data i miejsce śmierci

15 czerwca 1949
Grabarka

Przełożona monasteru Świętych Marty i Marii na górze Grabarce
Okres sprawowania

1947–1949

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Diecezja białostocko-bielska

Śluby zakonne

ok. 1941

Grób schimniszki Marii na cmentarzu monasterskim na Grabarce

Maria, imię świeckie Sofia Komstadius, zd. Niekłudowa (ur. 1874, zm. 15 czerwca 1949 na górze Grabarce) – rosyjska mniszka prawosławna, twórczyni żeńskiego monasteru Świętych Marty i Marii na górze Grabarce.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z rosyjskiej rodziny arystokratycznej. Już w młodości wyraziła chęć wstąpienia do monasteru, jednak jej rodzina sprzeciwiła się temu zamiarowi i przeforsowała jej małżeństwo ze szwedzkim imigrantem Komstadiusem[1]. Po jego śmierci ukończyła kurs sióstr miłosierdzia i w czasie I wojny światowej pracowała w lazaretach. Po zakończeniu działań wojennych zamieszkała we Lwowie, gdzie pracowała jako nauczycielka gimnazjalna, następnie zaś była prywatną nauczycielką w majątkach na Białorusi[1]. Po agresji III Rzeszy na Związek Radziecki udała się do Pskowa, gdzie w męskim monasterze Pskowsko-Pieczerskim złożyła wieczyste śluby mnisze z imieniem Maria. Następnie trafiła do Niemiec i postanowiła podjąć służbę w Kościele prawosławnym na ziemiach polskich. Dzięki pomocy arcybiskupa Tymoteusza (Szrettera) już po zakończeniu działań wojennych zamieszkała w Łodzi, oczekując na możliwość założenia żeńskiego monasteru. Była już wtedy schimniszką[2].

19 sierpnia 1947, po uroczystościach Przemienienia Pańskiego na górze Grabarce, schimniszka Maria wspólnie z arcybiskupem Tymoteuszem zdecydowała o wyborze Grabarki jako miejsca działania żeńskiej wspólnoty monastycznej, ówcześnie jedynej w PAKP, zarejestrowanej przez Ministerstwo Administracji Publicznej w 1948. Początkowo razem z pierwszymi siostrami zamieszkiwała na dzwonnicy cerkiewnej lub w stróżówce, prowadziła też szkołę dla dzieci wiejskich[1].

Maria (Komstadius) opracowała pierwszą regułę życia w monasterze Świętych Marty i Marii oraz współkoordynowała budowę pierwszych zabudowań monasterskich. Zmarła na Grabarce w 1949[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Historia żeńskiego monasteru śww. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce, Kalendarz Prawosławny 2001, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, Supraśl 2000, ISSN 1425-2171, s.151
  2. Historia żeńskiego monasteru..., ss.150–151
  3. Historia żeńskiego monasteru..., s.152