Maria Klemensa Staszewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kokodyl (dyskusja | edycje) o 00:16, 20 maj 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{rodzaj}}}
{{{imię}}}
Helena Staszewska
{{{tytuły}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{podpis grafiki}}}]]
{{{podpis grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

{{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}

Data i miejsce śmierci

{{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}

Czczony przez

{{{kościół}}}

Beatyfikacja

{{{data beatyfikacji}}}
{{{miejsce beatyfikacji}}}
przez {{{beatyfikujący}}}

Kanonizacja

{{{data kanonizacji}}}
{{{miejsce kanonizacji}}}
przez {{{kanonizujący}}}

Wspomnienie

{{{wspomnienie}}}

Atrybuty

{{{atrybuty}}}

Patron

{{{patron}}}

Szczególne miejsca kultu

{{{miejsce kultu}}}

[[Plik:{{{faksymile}}}|130x100px|alt=Faksymile|{{{opis faksymile}}}]]
{{{opis faksymile}}}

Maria Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego OSU (ur. 30 lipca 1890 w Złoczewie, zm. 27 lipca 1943 w Auschwitz-Birkenau) – polska siostra zakonna, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Była jedną z dwanaściorga dzieci Karola i Marii z Kaszyńskich. Po śmierci rodziców podjęła wychowanie rodzeństwa pracując jednocześnie jako nauczycielka. W 1921 roku wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie przyjmując imiona Maria Klemensa[1]. Pełniła obowiązki zastępczyni przełożonej w klasztorach: w Sierczy, Zakopanem, Stanisławowie. Była także przełożoną w Częstochowie, Gdyni i Rokicinach Podhalańskich. Do tych ostatnich dotarła 15 sierpnia 1939 r. Już 1 września 1939 r. na rozkaz dowódców zmuszona była opuścić klasztor powracając do niego w połowie września. Od 1941 r. do klasztoru przywożono dzieci warszawskie zagrożone gruźlicą. Siostry organizowały tajne nauczanie. Taka działalność klasztoru nie podobała się Niemcom.

Wybuch II wojny światowej zastał siostrę Marię w Rokicinach Podhalańskich, gdzie będąc przełożoną klasztoru udzielała pomocy biednym, rannym, uciekinierom, Żydom i Polakom[2].Taka działalność klasztoru nie podobała się Niemcom. Aresztowana przez Gestapo (26 stycznia 1943) i przewieziona do więzienia Montelupich (26 lutego), a następnie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zarejestrowana została jako numer 38102. Zarażona tyfusem zmarła w Oświęcimiu 27 lipca 1943r.

Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Zobacz też

Szablon:PortalSzablon:Portal

Linki zewnętrzne