Maria Teresa de Soubiran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiona
Maria Teresa de Soubiran
Sophie-Thérèse de Soubiran La Louvière
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 maja 1834
Castelnaudary

Data i miejsce śmierci

7 czerwca 1889
Paryż

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

20 października 1946
przez Pius XII

Maria Teresa de Soubiran (ur. 16 maja 1834 w Castelnaudary, zm. 7 czerwca 1889 w Paryżu) – francuska błogosławiona Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 16 maja 1834 r. w Castelnaudary. Pochodziła z religijnej rodziny, a jej przodkiem był m.in. papież Urban V. W młodości została odesłana do sióstr zakonnych, które wychowały ją według wartości chrześcijańskich. Duchowym kierownikiem zgromadzenia był jej wuj Ludwik de Soubiran[1]. On także odegrał rolę w jej odkrywaniu powołania. Zaproponował jej bowiem, aby weszła do zgromadzenia beginek. Beginaż miał miejsce w Gandawie, więc tam udała się Maria Teresa[2].

Po pewnym czasie powróciła do rodzinnej miejscowości, gdzie założyła beginaż, którego celem była opieka nad ubogimi. Z czasem świecka wspólnota przekształciła się w zgromadzenie zakonne Maryi Wspomożycielki. Aprobatę stolicy apostolskiej otrzymało w 1869 roku. Wówczas zdecydowano, że praca z ubogimi miała zostać połączona z nieustanną adoracją Najświętszego Sakramentu. Główny dom znajdował się w Tuluzie[1].

Maria Teresa została po czasie oskarżona o niegospodarność i opuściła zakon. Wstąpiła do zakonu Matki Bożej Miłosierdzia. Przyjęła tam imię zakonne Maria od Najświętszego Serca.

Zmarła, mając 55 lat w opinii świętości. Rok po jej śmierci w 1890 r. została odkryta intryga współsiostry, przez którą Maria Teresa została oskarżona, a tym samym oczyszczono ją z zarzutów[2].

Została beatyfikowana przez papieża Piusa XII w dniu 20 października 1946 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b [https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-07d.php3 .:ILG:. – Czytelnia: 7 czerwca – B�. Maria Teresa de Soubiran] [online], brewiarz.pl [dostęp 2022-08-09].
  2. a b Instytut Gość Media, Bł. Maria Teresa de Soubiran [online], www.radioem.pl, 7 czerwca 2018 [dostęp 2022-08-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]