Przejdź do zawartości

Marszczyca jabłek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Marszczyca jabłek (ang. apple dimple fruit apscaviroid[1]) – choroba jabłek wywołana przez wiroida marszczycy jabłek (Apple fruit crinkle viroid, AFCVd)[2].

Po raz pierwszy wiroida AFCVd zidentyfikowano we Włoszech w 1996 r. Później wywołaną przez niego chorobę jabłek opisano także w innych krajach Europy. Prawdopodobnie rozprzestrzenia się poprzez wymianę handlową, jak dotąd bowiem nie zidentyfikowano żadnego przenoszącego go wektora[3].

Objawy: na jabłkach powstają zagłębione, żółto-zielone plamki o średnicy 3–4 mm. Czasami są one skupione wokół kielicha i zlewają się z sobą. Objawy te zaobserwowano na jabłkach odmian 'Starking Delicious', ‘Annurca’, ‘Starkrimson’, 'Royal Gala', 'Pink Lady' i ‘Braeburn’. Na owocach tej ostatniej odmiany występowała również bliznowatość skórki. Na zakażonych AFCVd jabłkach odmian ‘Starking Delicious’ i ‘Golden Delicious’ występują także rozległe obszary nekrotyczne w miąższu pod zagłębieniami skórnymi i rdzawą skórką. Na porażonych wiroidem jabłkach 'Golden', 'Golden Delicious', ‘Smoothee’, 'Granny Smith', ‘Baujade’ i 'Reinette Grise du Canada’ brak było objawów choroby. Na innych częściach jabłoni brak objawów[4].

Typowe objawy choroby występują po 2–3 latach od infekcji wiroidem. Na nowe obszary wiroid wprowadzany jest wraz z zainfekowanymi sadzonkami, zrazami czy podkładkami. Jedyną skuteczną metoda obrony jest używanie tylko materiału rozmnożeniowego wolnego od wiroida oraz dezynfekcja narzędzi używanych do przycinania drzew[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Apple dimple fruit viroid(ADFVD0) [online], Department for Environment Food & Rural Affairs [dostęp 2022-09-21].
  2. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  3. Rapid Pest Risk Analysis (PRA) for: Apple dimple fruit viroid [online], Plantwise Knowlege Bank [dostęp 2022-09-21].
  4. a b Apple dimple fruit viroid [online], Plantwise Knowlege Bank [dostęp 2022-09-21].