Martin Pakula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martin Philip Pakula
Data i miejsce urodzenia 7 stycznia 1969
Melbourne
Wiktoria (stan) Minister Przemysłu i Handlu
Okres od 24 grudnia 2008
do 18 stycznia 2010
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Teodoros Teofanous
Następca Jacinta Allan
Wiktoria (stan) Minister Polityki Socjalnej
Okres od 24 grudnia 2008
Poprzednik Teodoros Teofanous
Wiktoria (stan) Minister Transportu Publicznego
Okres od 18 stycznia 2010
Poprzednik Lynne Kosky

Martin Philip Pakula, właśc. Marcin Filip Pakuła (ur. 7 stycznia 1969 w Melbourne) – australijski polityk i związkowiec, w latach 2008-2010 minister przemysłu i handlu, od 2008 r. minister polityki socjalnej oraz od 2010 r. minister transportu publicznego Wiktorii w gabinecie Johna Brumby’ego, reprezentant okręgu zachodniego-metropolitalnego z ramienia Australijskiej Partii Pracy w Zgromadzeniu Ustawodawczym; b. piłkarz Carlton Football Club, z wykształcenia ekonomista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Martin Pakula pochodzi z rodziny polskich imigrantów. Pakułowie trafili do Australii jako bezpaństwowcy, ponieważ zostali oni pozbawieni obywatelstwa polskiego z tytułu wysiedlenia ich przez władze radzieckie do Uzbekistanu w 1939 r. Powracając z wysiedlenia zdecydowali, aby nierepatryować się, ale osiedlić w którymś z krajów zachodnich. Pakułowie mieli taką możliwość dzięki kontaktom dziadka Martina z rządem londyńskim zapewniającym jego rodzinie możliwość pozostania w Wielkiej Brytanii i jej dominiach. Jednak ze względu na nieuznawanie polskiego rządu emigracyjnego na arenie międzynarodowej Pakułowie otrzymali miano DPs-ów (bezpaństwowców).

Pakula urodził się w 1969 r. w Melbourne jako najstarszy z trójki rodzeństwa. Tam też się wychował i pobierał naukę uczęszczając do Szkoły Podstawowej Ormont i Haileybury College. Następnie kontynuował naukę na Monash University gdzie uzupełnił studia w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymując w 1989 r. tytuł magistra. Zaś w 1991 r. otrzymał tytuł doktora prawa po zakończeniu studiów prawniczych w tej samej uczelni i obronie pracy dyplomowej pt.: Stosunki prawne pomiędzy pracownikami a pracodawcami w stanie Wiktoria na tle związkowego prawa pracy Australii.

Już jako student wykazywał zainteresowanie prawem pracy Australii i Wiktorii, zwłaszcza statusu pracowników w gospodarce wolnorynkowej i jego prawa do opieki, co wydatnie zaznaczył w swojej pracy doktorskiej. W 1987 r. postanowił poświęcić się walce o prawa pracownicze z uszanowaniem mechanizmów wolnego rynku i z tą myślą zapisał się do Australijskiej Partii Pracy, dzięki której poparciu został w 1990 r. delegatem do Narodowego Kongresu Młodych Socjaldemokratów Australii. W trakcie swojej pierwszej pracy zawodowej w firmie Macpherson & Kelley Solicitors aktywnie działał na rzecz poprawy warunków zatrudnienia pełniąc później funkcje urzędnika fabryk Krajowego Związku Robotników. Po 2000 r. szybko awansował w strukturach związkowych zajmując stanowisko asystenta sekretarza krajowego, aby w cztery lata później zostać sekretarzem krajowym i wiceprezesem Związku.

W 2006 r., dzięki poparciu APP, Pakula został wybrany na członka Zgromadzenia Ustawodawczego jako reprezentant zachodniometropolitalnego okręgu wyborczego, i mianowany sekretarzem parlamentarnym ds. transportu. Rok później premier John Brumby mianował go sekretarzem ds. dróg i portów. W 2008 r. ten sam premier powołał go do swojego gabinetu jako ministra przemysłu i handlu oraz polityki socjalnej. Od 2010 r. przejmując obowiązki ministra transportu publicznego przestał pełnić funkcję ministra przemysłu.

Martin Pakula był wieloletnim piłkarzem Carlton Football Club w rodzinnym Melbourne, a po zakończeniu kariery sportowej działaczem klubu i jego sponsorem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Biogram